Rozwój technologiczny znacznie wpłyną na bankowość elektroniczną. To właśnie dzięki płatnościom mobilnym nie musimy wypłacać gotówki z bankomatów. Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem na płatności bezgotówkowe polegały na użyciu karty debetowej. Obecnie klienci mają do wyboru inne produkty, które znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

Czym są płatności mobilne?

Jeszcze kilkanaście lat temu za nowoczesną metodę płatności uważano kartę debetową. Dziś taki produkt nikogo nie dziwi, a coraz więcej osób częściej korzysta z płatności mobilnych. Banki chcą przyciągnąć klientów i oferują popularny Blik, HCE czy Google Pay. Jak działają takie produkty? Płatności mobilnych można dokonywać za pomocą telefonu bądź innego urządzenia, np. tabletu czy nawet zegarka (oczywiście nie każdy sprzęt się do tego nadaje). Zgodnie z ostatnim badaniem Izby Gospodarki Elektronicznej aż 34% Polaków zaufało nowym metodom dokonywania zakupów. Zanim zdecydujemy się na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, warto dowiedzieć się, jak działają.

Specjalne tokeny

Wśród popularnych płatności znajduje się produkt zwany tokenami SGB. Jest to oferta skierowana do klientów naszego banku, którzy chcą podczas zakupów płacić przy użyciu telefonu. Aby dokonać z płatności, należy pobrać specjalną aplikację mobilną wykorzystującą specjalne certyfikaty bezpieczeństwa zgodne z unijnymi dyrektywami. Oprogramowanie pozwala na szybki i sprawny dostęp do bankowości elektronicznej. Podczas płacenia użytkownicy otrzymują powiadomienia autoryzacyjne. Token SGB działa zarówno w przypadku telefonów opartych na systemie operacyjnym Android, jak i iOS.

Blik, HCE

Kolejna niezwykle popularna forma to Blik. Umożliwia dokonanie płatności za pomocą jednorazowych kodów generowanych przez mobilną aplikację konkretnego banku. Dodatkowo klienci mogą wypłacić gotówkę z bankomatu, zapłacić za zakupy w sklepie internetowym, zrobić przelew oraz wystawić czek. Kody te składają się z 6 cyfr.

HCE (z angielskiego Hard Card Emulation) to płatności dostępne jedynie na telefonach z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 4.4. Koniecznością jest także uruchomiony moduł NFC oraz, tak jak w przypadku Blika, aplikacja mobilna konkretnego baku. Usługa tego typu wykorzystywana jest przede wszystkim do dokonywania płatności zbliżeniowych, które w tym przypadku zastępują kartę debetową.

Wszystkie powyższe metody są w pełni bezpieczne. Warto jednak pamiętać, że ochrona danych to obowiązek każdej osoby korzystającej z bankowości elektronicznej. Dlatego niezależnie od tego, czy aplikacje mają certyfikaty, bezpieczeństwo zgromadzonych na koncie środków finansowych zależy także od rozsądnego zachowania użytkowników.