W ramach Strategii ESG na lata 2023-2026 opartej na wybranych celach Agendy 2030 Poznański Bank stawia na  rozwój trzech filarów biznesowych:

  • w obszarze środowiskowym  (E) Poznański Bank stawia na zrównoważone finanse, czego celem ma być wzrost udziału aktywów zielonych zg. z Taksonomią  uznanych jako GAR (Green Asset Ratio) w obligu kredytowym Banku
  • w obszarze społecznym (S) Poznański Bank stawia na budowanie kapitału społecznego. Filar zrównoważone portfolio to postawienie w przyjętej perspektywie czasowej na budowę kultury organizacji ESG.  Bank w ramach działań stawia  m.in. na transparentność, digitalizację procesów, edukację  i etyczne podejście do prowadzenia biznesu.
  • w obszarze zarządzania  (G) Poznański Bank trzeci z filarów opiera na zarządzanie ryzykiem ESG i działaniach w obszarze  Dobrych  praktyk zarządzania ryzykami ESG (ryzyka ESG wg definicji zawartych w Rozporządzeniu wykonawczym  Komisji (UE) 2022/2453 z dnia 30 listopada 2022 r.)

Filary Strategii ESG Banku oparte zostały  m.in. na wyznaczeniu  konkretnych celów, działań, KPI – wskaźników ilościowych i jakościowych przypisanych do filarów Strategii, wyzwań, metod  komunikacji i odpowiedzialności pionów ze realizację filarów Strategii ESG. Strategia ESG zintegrowana została ze Strategią biznesową działania Banku.

Strategia ESG opiera się na założeniach Agendy 2030

Agenda 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju jest deklaracją Organizacji Narodów Zjednoczonych podpisaną w 2015 r i stanowi uniwersalny i ambitny  plan rozwoju dla świata. Polska podpisała ją wraz ze 192 państwami członkowskimi ONZ i tym samym zadeklarowała ich realizację. Agenda skupia się na trzech dużych obszarach – gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Zawiera 17 celów i 169 zadań.

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju będzie możliwa  tylko przy aktywnym zaangażowaniu się biznesu, instytucji finansowych i organizacji ze względu na skalę i poziom złożoności zagadnienia. Potrzebne są nie tylko te duże  globalne wyzwania, ale nawet i te  najmniejsze lokalne, aby cele mogły zostać osiągnięte. Każdy ma swoją rolę do odegrania, również nasz Bank, nasi pracownicy, klienci, kontrahenci.  To jest nasza odpowiedzialność za  świat, który  zostawimy naszym dzieciom i wnukom. Czas na zdecydowane działania. Tu i teraz.

Dlatego Poznański Bank Spółdzielczy wspiera tezę,  w myśl której Prowadzenie nowoczesnego  biznesu, to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale również odpowiedzialność za ludzi, jakość ich życia,  za środowisko  naturalne oraz naszą planetę. Celem zrównoważonego i społecznie odpowiedzialnego rozwoju w Poznańskim Banku Spółdzielczym  jest budowanie długoterminowych relacji  z klientami opartych o realizację wartości i komunikowanie celów wynikających z Agendy 2030. W naszych działaniach wspieramy cele wynikających ze Strategii Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które są najbardziej spójne z naszą działalnością biznesową i na realizację których mamy największy wpływ jako instytucja finansowa.

Angażujemy się w inicjatywy sportowe Dbamy o dobre samopoczucie i opiekę zdrowotną pracowników Angażujemy się w inicjatywy charytatywne

W latach 2023-2026 będziemy realizować nasze  cele strategiczne zgodnie z przyjętą przez bank strategią ESG opartą na trzech filarach strategicznych w myśl zasad Agendy 2030. Bank zakłada jednoczesną komunikację wszystkich 17 celów Agendy 2030 skupiając swoją uwagę na siedmiu celach.