Banki przygotowują dla swoich Klientów rozbudowaną ofertę kredytową. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się kredyt w rachunku bieżącym zwłaszcza w przypadku firm. Takie zobowiązanie finansowe pomaga przetrwać gorsze momenty w przedsiębiorstwie. O czym warto pamiętać, decydując się na kredyt w rachunku bieżącym?

Na czym polega kredyt w rachunku bieżącym?

Kredyt w rachunku bieżącym wiąże się z konkretnym kontem bankowym. Oznacza to, że trzeba mieć otworzony rachunek w danej instytucji. Od razu warto zaznaczyć, że nie jest to pożyczka w formie gotówkowej. Na taki kredyt mogą zdecydować się wielkie przedsiębiorstwa, właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej lub osoby prywatne. Jak działa pożyczka tego typu? Klient wraz z bankiem ustala konkretną linię kredytową. Najczęściej za taki limit nie trzeba dodatkowo płacić, więc właściciel konta nie odczuwa w żaden sposób ustalenia linii kredytowej. Jeżeli okaże się, że nie możemy wykonać pewnych transakcji, bo nie na koncie nie ma aż takich środków, to pieniądze brane są właśnie z tego limitu. Każda wpłata na konto będzie wyrównaniem linii kredytowej. W ten sposób zadłużenie się zmniejsza.

Jak banki przyznają kredyty w rachunku bieżącym?

Każda pożyczka oznacza dokładną analizę zdolności kredytowej. Tak też jest w przypadku kredytu w rachunku bieżącym. Dlatego przed podpisaniem umowy bank sprawdza historię kredytową, a także wszystkie czynniki, jakie mogą wpłynąć na problem ze spłatą zadłużenia. Często banki chcą, aby klient miał konto w ich instytucji co najmniej 3 miesiące. Wszystko zależy od ogólnych założeń, dlatego niezwykle ważne jest zapoznanie się z zasadami, jakie oferują wybrane organizacje.

Wysokość limitu ustalana jest indywidualnie z każdym klientem. W przypadku firm istotne są informacje o zdolności kredytowej, obrotach oraz ogólnych możliwościach zabezpieczenia kredytu. Przy wysokich kwotach banki wymagają również zabezpieczenia kredytu, które przybiera różną postać, na przykład: hipoteki, poręczenia czy zastawu ogólnego na firmowym samochodzie. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane. Trochę inaczej jest w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz właścicieli spółek cywilnych. W takiej sytuacji zabezpieczeniem kredytu jest nie tylko majątek firmy, ale i prywatne zasoby.