Coraz więcej Polaków ma problem ze spłatą zadłużenia. Często bierzemy pożyczkę w jednym banku, by spłacić poprzedni kredyt. W takiej sytuacji trudno spłacać raty, które znacznie obciążają domowy budżet. Rozwiązaniem tego problemu może być kredyt konsolidacyjny. Jak każdy produkt ma on swoje wady i zalety. Na czym polega konsolidacja kredytów i czy warto się na nią decydować?

Czym jest konsolidacja kredytów?

Konsolidacja to połączenie kredytów w jeden produkt tak, by klient mógł spłacać jedną ratę. W trakcie procesu następuje zespolenie zadłużenia, ujednolicenie oprocentowania i określenie jednego terminu spłaty dla wszystkich pożyczek. Osoby zadłużone często zadają pytanie, czy można w ten sposób połączyć kredyty zaciągnięte w różnych placówkach? Jak najbardziej jest taka możliwość.

Konsolidacją kredytów zajmują się banki, a także inne instytucje, niebędące bankami. Wcześniej doradca musi zapoznać się z liczbą pożyczek, jakie ma do spłacenia klient, oprocentowaniem poszczególnych produktów oraz dokładnym kalendarzem rat. W ten sposób można przygotować ofertę dopasowaną do konkretnej sytuacji.

Czy konsolidacji podlegają wszystkie kredyty?

Kredyt konsolidacyjny łączy różne rodzaje zadłużenia. To właśnie dzięki niemu można spłacić kredyt gotówkowy, hipoteczny, odnawialny, ratalny, samochodowy czy spłatę karty kredytowej. Połączeniu podlegają zarówno zadłużenia prywatne, jak i firmowe. Warto bardziej rozwinąć temat pożyczki hipotecznej. Jeśli taki produkt wchodzi w skład kredytu konsolidacyjnego, to wszystkie inne raty również są zabezpieczone hipoteką.

Wady i zalety konsolidacji kredytów

Do największych zalet kredytu konsolidacyjnego należy obniżenie miesięcznej kwoty, jaką trzeba przelać bankowi. Dzięki temu pożyczkobiorca nie obciąża aż tak domowego budżetu i może normalnie funkcjonować. W związku z tym, że po połączeniu do spłacenia jest tylko jedna rata, cała procedura jest łatwiejsza. Nie ma bowiem obawy, że pomylimy daty spłat i narazimy się na niepotrzebne odsetki.

Z drugiej strony obniżenie comiesięcznej kwoty do spłaty oznacza wydłużenie całego okresu ratalnego. W ten sposób pełna suma kredytu wzrasta, ponieważ dochodzi jeszcze do tego oprocentowanie. Dlatego decydując się na kredyt konsolidacyjny, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na różnicę w ostatecznej wysokości kredytu oraz RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).