Lokata bankowa to forma inwestowania pieniędzy. Inwestycja tego rodzaju jest popularna ze względu na niskie ryzyko, z jakim wiąże się zdeponowanie pieniędzy na lokacie. Bank wypłaca środki pomnożone o odsetki po upływie ustalonego w umowie czasu. Lokatę można utworzyć w siedzibie banku, mobilnie lub przez internet, nie wychodząc z domu. Jest to wygodniejsza opcja dla osób, które cenią swój czas. Warto zaznaczyć, że oprocentowanie depozytów powstałych przez internet jest zazwyczaj wyższe i bardziej opłacalne.

Lokata bankowa— ważne informacje

Na początek warto rozeznać się z wysokością i rodzajem oprocentowania. Wysokość zysku określana jest przez oprocentowanie, jaki wypracuje lokata. Im większe jest oprocentowanie, tym większy zysk. Osoba, która inwestuje w lokatę, otrzymuje więcej odsetek. Znaczące jest również to czy lokata oprocentowana jest zmienną, czy stałą stawką. Bank, który oferuje lokatę ze stałym oprocentowaniem, nie ma prawa go zmienić przez cały okres umowy. Natomiast w sytuacji, gdy klient samodzielnie podejmie decyzję o przekształceniu lokaty na zmienną, musi być świadomy tego, że może nastąpić spadek lub wzrost jego zysków.

Podczas wyboru lokaty należy zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja opiera się na dopisywaniu odsetek do budżetu umieszczonego na rachunku lokaty. Jeśli klient może wybierać między dwoma depozytami z identycznym oprocentowaniem, ale zupełnie innej częstotliwości kapitalizacji, powinien wiedzieć, że otrzyma za nie odmienny zysk. Zazwyczaj banki kapitalizują odsetki na koniec okresu deponowania.

W trakcie poszukiwania idealnej lokaty trzeba również pamiętać o minimalnej i maksymalnej wysokości jej kwoty. Banki jasno wskazują wymagane kwoty wkładów na wybraną lokatę w regulaminach. Można wyszukać lokaty, w których minimalny wkład wynosi nawet jedyne 200 zł. Z kolei maksymalna kwota lokaty najczęściej nie jest ograniczana przez banki. Z oferty banków można wybrać lokatę, która nie wymaga utworzenia konta osobistego. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy posiadacz kolejnego rachunku musi ponieść dodatkowe opłaty za usługę i stanowi to dla niego przeszkodę.

Banki często przygotowują specjalne oferty z myślą o konkretnych grupach klientów. Jeśli należysz do takiej grupy, koniecznie zapoznaj się z propozycją banku. Zazwyczaj są to lokaty na znacznie bardziej opłacalnych warunkach niż standardowe depozyty. Lokaty terminowe dla firm, dla rolników lub seniorów są starannie przemyślane i dopasowane do potrzeb odbiorców.

Podsumowując, zakładając lokatę, zwróć uwagę na:

  • wysokość i rodzaj oprocentowania (stałe/ zmienne) w skali roku,
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek,
  • minimalną kwotę wkładu,
  • konieczność założenia konta osobistego,
  • dodatkowe opłaty.