Posługiwanie się wyłącznie pieniędzmi plastikowymi, czyli dokonywanie płatności kartą bądź telefonem, może mieć wpływ na postrzeganie pieniędzy przez dzieci. Nieraz przecież rodzic może usłyszeć, że pieniądze biorą się ze ściany, czyli z bankomatu. Dziecko nie ma świadomości oszczędzania, gdyż odejście do pieniędzy w tradycyjnej formie utrudnia naukę rozsądnego dysponowania pieniędzmi, a można ją prowadzić już od najmłodszych lat.

Kilka prostych zasad oszczędzania

Rodzice mają realny wpływ na postawę swoich pociech i to od nich zależy wykształcenie pewnych nawyków, które lepiej przystosują dziecko do dorosłości i pomogą mu uniknąć ewentualnych kłopotów finansowych w przyszłości. Jeśli rodzic będzie dawał przykład, to dziecko szybciej nauczy się oszczędzania. Nie od dziś wiadomo, że przykład idzie z góry. Rodzice są zaś źródłem praktycznej wiedzy. We wskazaniu najmłodszym ścieżki do oszczędzania pomocne są:

  • planowanie wydatków,
  • właściwe gospodarowanie pieniędzmi,
  • kontrola budżetu i nawyków zakupowych,
  • nieuleganie bezrefleksyjnie wszelkim promocjom i wyprzedażom.

Stosowanie się do wszystkich zasad bywa trudne nawet dla dorosłych. Istnieją również momenty, kiedy warto zrezygnować ze sztywnych reguł. Mimo wszystko na co dzień dobrze jest ich przestrzegać.

Kieszonkowe, czyli nauka w praktyce

Ciekawym sposobem na wprowadzenie zagadnienia oszczędzania i pieniędzy do codziennego życia mogą być klasyczne gry planszowe, takie jak Eurobusiness i Monopoly. Pozwalają one rozwinąć umiejętności obrotu gotówką, logicznego myślenia i szybkiego liczenia. Dobrym i sprawdzonym pomysłem jest także kieszonkowe. Jeśli dziecko ma szansę posiadania pieniędzy i gospodarowania nimi w dowolny sposób, szybko dostrzeże pewne zależności. W sytuacji, gdy będzie chciało sobie pozwolić na większy zakup, to samo zacznie oszczędzać.

Radość z zapełniania brzuszka przysłowiowej świnki skarbonki jest niezwykle satysfakcjonująca. Przekłada się to bezpośrednio na motywację do dalszego oszczędzania już na koncie bankowym. Banki posiadają w ofercie specjalne produkty przeznaczone już dla nastolatków. W portfolio SGB znajduje się ROR dla młodychZ konta mogą korzystać osoby w wieku od 13 do 30 lat. Brak opłat za prowadzenie rachunku oraz za wypłaty z pewnością pomoże nauczyć się, jak dysponować dostępnymi środkami.

Podsumowując, rodzice nie powinni unikać poruszania tematu pieniędzy, dużo rozmawiać, tłumaczyć dziecku, dlaczego decydują się na dany wydatek, bądź też nie. Poznawanie wartości pieniędzy może odbywać się w formie zabawy. Starsze dzieci mogą uczyć się w praktyce poprzez dysponowanie kieszonkowym i korzystanie z oferty banków.