Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują odnawialne źródła energii. Pozwalają na znaczne oszczędności przy rachunkach za energię elektryczną w domach prywatnych, obiektach użyteczności publicznej czy gospodarstwach rolnych. Czy rolnicy mogą skorzystać z dofinansować, które pozwalają na obniżenie kosztów związanych z montażem tej drogiej instalacji?

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Obecnie dużą rolę odgrywa ograniczanie wydzielania toksycznych substancji podczas wytwarzania energii elektrycznej. Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają zadbać o środowisko naturalne na przykład za pomocą fotowoltaiki. Instalacje tego typu składają się z widocznych na dachach paneli fotowoltaicznych. Oprócz tego do prawidłowego funkcjonowania całego systemu potrzebne są również inwerter (falownik), sieć kabli oraz złączek, a także cały stelaż do montażu poszczególnych elementów. Wykonanie instalacji wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Moc paneli należy dobrać do konkretnego budynku. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwach rolnych będzie znacznie większe niż w przypadku domów jednorodzinnych. Rolnicy mogą zatem ubiegać się o dofinansowanie całej inwestycji.

Kredyty inwestycyjne dla rolników

Unia Europejska stara się przekonać jak największą liczbę osób do stosowania alternatywnych źródeł energii. W tym celu dla rolników zostały przygotowane różnorodne programy pomocowe na zakup paneli fotowoltaicznych. Jest to nie tylko ekologiczne, lecz także bardzo opłacalne rozwiązanie. Jednym z przykładów mogą być kredyty inwestycyjne dla rolników. Pieniądze przyznawane w ramach takiego produktu mogą być przeznaczone na przedsięwzięcia różnego typu,  które pozwalają na podjęcie nowej rolniczej działalności gospodarczej lub rozwój już istniejącego gospodarstwa rolnego. Środki należy wykorzystać na przykład na modernizację instalacji elektrycznej poprzez zamontowanie paneli fotowoltaicznych.

Kredyty tego typu przyznawane są po wypełnieniu odpowiednich wniosków. Pożyczka charakteryzuje się zmienną stopą procentową. Najczęściej maksymalny okres kredytowania wynosi 6 lat, chociaż to oczywiście zależy od konkretnego banku. W przypadku Poznańskiego Banku Spółdzielczego rolnicy otrzymują maksymalnie 80% wsparcia finansowego. Reszta powinna zostać pokryta z własnych środków.

Programy rządowe na wsparcie fotowoltaiki

Rolnicy powinni również poszukać informacji dotyczących wsparcia przy montażu fotowoltaiki za pomocą różnorodnych programów. Obecnie dostępne są następujące rodzaje wsparcia: ulgi podatkowe dla rolników, pomoc z Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich lub AgroEnergii. Każde wsparcie tego typu działa na określonych zasadach. Nie każdy rolnik może skorzystać z pomocy finansowej. Na przykład w przypadku AgroEnergii istotne jest, by wnioskodawcy prowadzili działalność rolniczą minimum 12 miesięcy, a wielkość gospodarstwa powinna mieścić się w przedziale od 1 hektara do 300 hektarów. Istotne jest zatem, by przed inwestycją sprawdzić wszystkie możliwości, które pozwalają na zmniejszenie nakładów finansowych przy modernizacji tego typu.