Karta kredytowa daje pewną swobodę w robieniu zakupów. Warto jednak pamiętać, że środki finansowe, jakie udostępnia nam bank, nie należą do nas. Jest to pewna forma pożyczki, którą trzeba spłacić w określonym terminie i z określonymi odsetkami. Jeśli decydujemy się na pierwszą kartę kredytową, warto zastanowić się, jak mądrze z niej korzystać. Oto kilka zasad mogących znacznie ułatwić rozsądne wydawanie pieniędzy.

Jak korzystać z okresu bezodsetkowego?

Większość kart kredytowych umożliwia korzystanie z tak zwanego okresu odsetkowego. Oznacza on, że można spłacić faktyczne zadłużenie bez dodatkowych opłat i odsetek. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy w terminie zwrócimy bankowi pieniądze. Banki samodzielnie ustalają długość tego okresu, dlatego warto sprawdzić, jaki obowiązuje w przypadku posiadanej karty. Najważniejszą zasadą jest zatem brak żadnych opóźnień. Oczywiście wiąże się to z dokonywaniem takich zakupów, na które nas zwyczajnie stać. W przeciwnym razie pojawią się poważne problemy z uiszczeniem zobowiązań finansowych.

Limit na karcie

Podpisując umowę z bankiem, warto ustalić rozsądny limit kredytowy. Zbyt duża kwota sprawi, że właściciel karty poczuje pokusę wydawania pieniędzy. Warto już na wstępie zastanowić się, na co można sobie pozwolić. W większości przypadków duża suma, jaką można wydać, sprawia, że użytkownikom dosłownie puszczają hamulce. W taki sposób nie uda się spłacić zadłużenia z karty kredytowej. Warto także pamiętać, że produkt tego typu sprawdza się tylko w przypadku transakcji bezgotówkowych. Oczywiście można użyć go do pobrania pieniędzy z bankomatu, jednak za takie działanie trzeba sporo zapłacić. Do tego dochodzą odsetki za wypłacenie pieniędzy z karty. Warto o tym pamiętać podczas codziennego używania karty.

Czy z karty kredytowej można robić przelewy?

Większość kart kredytowych umożliwia wykonywanie przelewów. Lepiej jednak zrezygnować z płacenia za rachunki w ten sposób. Jeśli musimy uregulować płatności, warto używać zwykłej karty przypisanej do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.  W ten sposób unikniemy dodatkowych opłat. W przypadku niektórych kart przelewy traktowane są jak wyciągnięcie pieniędzy z bankomatu.

Przed podpisaniem umowy o wydanie karty kredytowej należy dokładnie przeczytać warunki, jakie ustalił bank. W tym wypadku działa zasada: „nieznajomość prawa szkodzi”. Podpisany dokument oznacza pełną zgodę na wszystkie opłaty i odsetki. Tłumaczenie, że nie byliśmy świadomi np. jaki termin spłaty zadłużenia obowiązuje, nie wpłynie w żaden sposób na likwidację odsetek. Dlatego pierwszym krokiem do rozsądnego korzystania z karty kredytowej jest zapoznanie się z warunkami, jakie oferuje konkretna instytucja.