Decyzja o kredycie hipotecznym musi być bardzo dobre przemyślana. To w końcu zobowiązanie na kolejne 20 bądź nawet 30 lat. Dlatego należy sprawdzić, czy comiesięczne płacenie wysokich rat nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Biorąc pod uwagę ten aspekt, warto dokładnie przeanalizować własną zdolność kredytową.

Oceń, czy kredyt hipoteczny jest koniecznością

Kredyt hipoteczny powinien być ostateczną formą finansowania mieszkania lub domu. Zanim podejmiesz decyzję o złożeniu wniosku, zastanów się, czy nie da się zdobyć pieniędzy w inny sposób. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pożyczka od najbliższych. Niestety tylko niewiele osób może pozwolić sobie na taką opcję, dlatego banki mają naprawdę bardzo dużo wniosków kredytowych do rozpatrzenia. Nic w tym dziwnego. Ceny za metr kwadratowy rosną, a pensje raczej się nie zmieniają. Jeśli zatem nie masz innych możliwości, musisz przeanalizować wiele ofert banków, by wybrać taką, która nie obciąży za bardzo Twojego portfela. Nigdy nie decyduj się na pierwszy lepszy bank. Takie pochopne działanie może się później bardzo źle skończyć.

Sprawdź, co wpływa na zdolność kredytową

Zdolność kredytowa to jeden z ważniejszych czynników weryfikowanych w bankach przy wnioskach o pożyczkę hipoteczną. Zdolność do spłaty zadłużenia zależy między innymi od:

  • okresu spłaty kredytu,
  • wysokości pensji,
  • oprocentowania,
  • miesięcznego dochodu,
  • innych zobowiązań.

Bank bierze także pod uwagę rodzaj podpisanej umowy. Najlepszą opcją jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. W tym wypadku należy donieść instytucji finansowej zaświadczenie o zarobkach. Taki dokument wystawia pracodawca na prośbę zatrudnionego.

Co przygotować oprócz wniosku o kredyt?

Samo złożenie wniosku o kredyt nie wystarczy, by bank przyznał pożyczkę. To, jakie dokładnie dokumenty są potrzebne, zależy głównie od konkretnej placówki. Są pewne elementy, które zawsze się powtarzają, czyli:

  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • wspomniane zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, mogą to być także umowy o dzieło lub zlecenie, wyciąg z konta bankowego, PIT z poprzedniego roku rozliczeniowego,
  • dokumentacja dotycząca kupowanej nieruchomości: umowa przedwstępna, pisma potwierdzające prawa do własności osoby sprzedającej, wyciągi z ksiąg wieczystych, wypis z ewidencji gruntów.

Jak zwiększyć szanse na przyznanie kredytu hipotecznego?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek, warto zastanowić się, jak zwiększyć swoją zdolność kredytową. Oczywiście najlepszym sposobem jest znalezienie lepszej pracy, która pozwoli zadbać o tak zwany wkład własny. Im większa suma została zgromadzona, tym mniejszy będzie kredyt. Obecnie Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, aby klienci zgromadzili około 20% wartości kupowanej nieruchomości. W przypadku zakupu dużego mieszkania czy domu, suma zaczyna robić się naprawdę spora. Trzeba także pamiętać o spłacie wszystkich innych zadłużeń. Banki dokładnie sprawdzają historię zadłużenia kredytobiorców, dlatego nawet małe raty mogą zaważyć na odmownej decyzji.