Rozszerzenie gospodarstwa rolnego może odbywać się za pomocą funduszy pochodzących z kredytów na zakup ziemi. Aby otrzymać pożyczkę, należy przedstawić pełną dokumentacją potwierdzającą zdolność kredytową. Jak przygotować się do całej procedury? Oto krótki poradnik.

Czym są kredyty preferencyjne na zakup ziemi dla rolników?

Zakup ziemi rolnej to bardzo duża inwestycja, która po jakimś czasie przynosi dochód. Jak sfinalizować taką transakcję? Pomocą dla polskich rolników mogą być kredyty preferencyjne udzielane przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odgórnie ustalone zasady sprawiają, że pożyczki tego typu są stosunkowo korzystne dla rolników (lepsze niż w przypadku kredytów komercyjnych). Kto otrzyma kredyt tego typu? Wnioski mogą składać osoby prowadzące gospodarstwa rolne oraz osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które prowadzą jakiś rodzaj działalności rolniczej. Osoby w żaden sposób niezwiązane z tą gałęzią gospodarki nie mogą ubiegać się o udzielenie tego typu kredytu.

Na czym polegają kredyty gotówkowe na zakup ziemi? Wspomniana już Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłaca część zobowiązań rolników. W niektórych przypadkach pomoc polega na dopłacie do odsetek. Wszystkie zasady dotyczące kredytów preferencyjnych są zawarte w umowach. Dystrybucją produktów tego typu zajmują się tylko wybrane banki, które mają podpisaną umowę z jednostkami państwowymi, takimi jak Agencja.

Zasady realizacji inwestycji

W przypadku kredytów preferencyjnych na zakup ziemi istotne jest udokumentowanie całej inwestycji. Rolnicy muszą mieć co najmniej 10% wkładu własnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Agencja spłaca maksymalnie 60% kwoty kredytu, przy czym nie może to być suma większa niż 20 tysięcy Euro. Rodzajem kredytów preferencyjnych są też pożyczki klęskowe, które przyznawane są jako pomoc po powodziach, suszach lub wszystkich innych zdarzeniach tego typu.

Aby otrzymać pieniądze na zakup ziemi, należy złożyć odpowiedni wniosek. Oferty tego typu są różnorodne, dlatego warto skorzystać z pomocy pracowników banku. W przypadku placówek należących do sieci banków spółdzielczych cały proces jest ułatwiony, ponieważ Agencja ściśle współpracuje z organizacjami tego typu. Oczywiście istotne jest zebranie pełnej dokumentacji, która pozwoli określić, na jaki cel będą przeznaczone pieniądze, gdzie zlokalizowana jest ziemia. Pełny opis przedsięwzięcia stanowi podstawę, jaka jest brana pod uwagę przy rozpatrywaniu formularzy. Wszystkie wnioski oraz dokumenty składa się w placówkach banku, które pośredniczą między klientem a Agencją. Rolnik nie musi zatem w kontaktować się z urzędnikami, co jest niezwykle dużym ułatwieniem.