Niektóre ubezpieczenia rolnicze są obowiązkowe. Podpisanie polisy to zatem konieczność w przypadku zarejestrowanej działalności rolnej. Takie przepisy wprowadziła Unia Europejska oraz nasze krajowe prawodawstwo. Jakie ubezpieczenia są obowiązkowe, a na jakie warto się dodatkowo zdecydować?

Obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma obowiązkami, nie tylko tymi dotyczącymi uprawy roli czy hodowli zwierząt. Każdy rolnik jest zobligowany do wykupienia ubezpieczenia OC oraz polis chroniących wszystkie obiekty budowlane znajdujące się na terenie gospodarstwa. Zgodnie z przepisami obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają budynki mieszkalne, obory oraz stodoły. Prawo mówi, że wszystkie obiekty o powierzchni liczącej powyżej 20 metrów kwadratowych trwale związanych z gruntem gospodarstwa należy ubezpieczyć. Dotyczy to także tych obiektów, które nie są aktualnie w żaden sposób wykorzystywane.

Dobrym rozwiązaniem jest także wykupienie ubezpieczeń maszyn rolniczych. Są to produkty, które pozwalają zadbać o pojazdy stanowiące podstawowe narzędzie pracy. Ubezpieczenia rolnicze należy dopasować do potrzeb konkretnego gospodarstwa. Większość formalności można załatwić w bankach.

Zalety ubezpieczeń rolniczych

Rolnictwo to gałąź gospodarki bardzo zależna od warunków pogodowych. Niestety na ten czynnik mimo postępu nadal nie mamy żadnego wpływu. Dlatego większość firm ubezpieczeniowych oferuje pakiety polis od skutków klęsk żywiołowych. Jest to bardzo dobry sposób, by zabezpieczyć własną działalność, a tym samym przyszłość finansową w momencie utraty plonów spowodowaną powodzią, suszą, silnymi wiatrami, gradem czy pożarami. Polisy gwarantują ciągłość pracy gospodarstwa, a straty zostają w jakimś stopniu pokryte przez kwotę wypłacaną przez bank lub firmę ubezpieczeniową.

Czy w takim warto zdecydować się na dodatkowe polisy? Biorąc pod uwagę trudności, z jakimi musi się zmierzyć każdy rolnik, ubezpieczenie gospodarstwa pozwala na spokojną pracę, nawet w przypadku gorszych warunków. Takie rozwiązanie staje się coraz powszechniejsze. Obecnie duża liczba osób z zarejestrowaną działalnością rolniczą decyduje się właśnie na wykupienie ubezpieczeń różnego typu.