Wielu Polaków z góry odrzuca możliwość oszczędzania na lokatach, uznając, że ich oprocentowanie jest zdecydowanie za niskie. Przez takie nie do końca uzasadnione uprzedzenia być może nic nie tracimy, ale i w żaden, nawet najmniejszy sposób nie powiększamy naszego kapitału. Gromadząc środki na rachunkach bieżących, nie zarabiamy ani złotówki, zarabiają za to banki. Jeśli więc posiadasz pewną sumę oszczędności lub też planujesz oszczędzać, zdecydowanie powinieneś rozważyć możliwość założenia lokaty bankowej. Wbrew często powtarzanym opiniom dla wielu Polaków jest to jedna z najlepszych form sukcesywnego oszczędzania.

Różne rodzaje lokat – różne korzyści

Obecnie funkcjonuje bardzo wiele różnych rodzajów lokat bankowych, dlatego możliwości jest wiele. Korzyści z oszczędzania w dużej mierze zależą od tego, jaką ofertę wybierzemy. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z ofertami lokat w bankach. Warto skupić się nie tylko na zapewnianym oprocentowaniu, ale również innych warunkach oszczędzania, które także mogą mieć wpływ na sukcesywne pomnażanie środków.

Oszczędzanie na lokacie – dlaczego warto?

Sceptycy twierdzą, że przetrzymywanie pieniędzy na lokacie nie ma sensu, gdyż nie dość, że oprocentowanie jest niskie, to jeszcze każda zarobiona suma jest objęta podatkiem. W ich opinii, przy rosnącej inflacji ta forma oszczędzania mija się z celem. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Mimo negatywnych opinii na temat lokat bankowych i tak jest to bardziej opłacalna forma niż trzymanie pieniędzy na zwykłych rachunkach, które zwykle nie są w ogóle oprocentowane. Posiadając lokatę, nawet kiepsko oprocentowaną, “zarabiasz” na swoich oszczędnościach. Trzeba też pamiętać, że w przypadku wielu Polaków, dla których inne formy oszczędzania są zbyt ryzykowne, to lepsza forma przechowywania środków niż zwykłe ROR-y czy wiele kont oszczędnościowych. Aby założyć lokatę bankową, nie potrzebujemy żadnej specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy jedynie wybrać ofertę z najlepszym oprocentowaniem i na najkorzystniejszych dla nas warunkach, aby mieć pewność, że nasze środki są nie tylko bezpieczne, ale i nie leżą bezczynnie na koncie.