Ubezpieczenia majątkowe to rodzaj zabezpieczenia przed skutkami różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Większość osób decyduje się na zakup polis osobowych, na przykład polis na życie. Zapominamy jednak, że ubezpieczenia majątkowe są równie ważne. Jakie są ich rodzaje i co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na podpisanie polisy? Oto krótki przewodnik po ubezpieczeniach majątkowych.

Czym są ubezpieczenia majątkowe?

Ubezpieczenia majątkowe to rodzaj polis odnoszących się do mienia oraz odpowiedzialności cywilnej. Wszystkie przepisy dotyczące produktów tego typu zawarte są w artykułach 821-828. Kodeksu cywilnego. Należy podkreślić, że produkty tego typu to coś zupełnie innego niż polisy osobowe. Do najpopularniejszych polis majątkowych należą:

  • polisy komunikacyjne (AC i OC),
  • polisy turystyczne,
  • polisy mieszkaniowe.

Zgodnie z przepisami prawnymi ubezpieczenia komunikacyjne pozwalają na wypłatę pieniędzy w przypadku nieszczęśliwych wypadków na drogach. Turystyczne polisy należy kupić przy podróży wakacyjnej. Przydają się, gdy w trakcie wyjazdu doszło do wypadku i turyści trafili do zagranicznego szpitala. Polisy mieszkaniowe mogą obejmować pomieszczenia mieszkalne oraz przynależne do danej posiadłości, na przykład piwnice czy garaże. Stanowią zabezpieczenie przed włamaniem, kradzieżą zalaniem, pożarem.

Jakie elementy muszą być określone w polisie majątkowej?

Każde ubezpieczenie majątkowe powinno być sporządzone w formie pisemnej. W umowie znajdują się dokładne informacje na temat przedmiotu polisy. To właśnie jest ten element, który mówi, co jest objęte ubezpieczeniem, czy jest to mieszkanie, czy wyjazd turystyczny. Istotny jest zakres ochronny. W przypadku polis mieszkaniowych może to być tylko mieszkanie (bez piwnicy) lub cała posesja wraz ze wszystkimi budynkami gospodarczymi. Ubezpieczenia tego typu chronią przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, jakimi są: pożar, powódź, kradzież, włamanie, akty wandalizmu, uderzenia pioruna, konsekwencje wypadku w podróży. W umowie znajdują się również kwoty, jakie musi płacić kupujący, by w razie nieprzewidzianych sytuacji można było wypłacić odszkodowanie.

Istotne są także wszystkie sytuacje, w których pieniądze nie zostaną wypłacone, na przykład jeśli wypadek podczas wyjazdu wakacyjnego zdarzył się, gdy osoba objęta ubezpieczeniem była w stanie nietrzeźwym. Każda osoba, która chce wykupić polisę, musi zapoznać się z takimi zapisami, by ubiegać się o zwrot pieniędzy w odpowiednim momencie.