Udzielenie pożyczki przez bank poprzedzone jest wnikliwą analizą zdolności kredytowej Klienta. Instytucje finansowe nie pożyczą pieniędzy, zanim nie sprawdzą, czy osoba składająca wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny może w terminie oddać zadłużenie wraz z odsetkami. Dlatego starając się o kredyt, warto dowiedzieć się, czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa.

Co to jest zdolność kredytowa?

Ubiegając się o kredyt, należy wypełnić szereg dokumentów dotyczących zarobków oraz dostarczyć bankowi potwierdzenie podanych informacji. Zanim Klient otrzyma pieniądze, analitycy bankowi sprawdzają, czy zarobki pozwalają na bezproblemową spłatę zadłużenia oraz naliczanych odsetek. W trakcie weryfikacji banki korzystają z danych, jakie są zawarte w Krajowym Rejestrze Dłużników oraz Biurze Informacji Kredytowej. Na podstawie podanych informacji bank wylicza, na jaką ratę stać wnioskodawcę. I to właśnie jest zdolność kredytowa, która odgrywa ogromną rolę w przyznawaniu pożyczek.

Co najbardziej wpływa na zdolność kredytową?

Niezależnie od tego czy Klient ubiega się o kredyt mieszkaniowy, czy pożyczkę pieniężną, największy wpływ na przyznanie pieniędzy ma wysokość uzyskiwanych dochodów. Od razu warto zaznaczyć, że pod uwagę brane są zarobki netto. W trakcie załatwiania formalności w banku należy donieść różne dokumenty, mające na celu potwierdzić zgodność podanych informacji z prawdą. Jednym z ważnych elementów, jaki należy dołączyć do wniosku o kredyt, jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach.

Drugi czynnik wpływający na decyzję o przyznaniu kredytu to stabilność zatrudnienia. Najczęściej banki preferują umowy o pracę podpisane na czas nieokreślony. Trochę gorzej wygląda sytuacja w przypadku umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Jeszcze trudniejsze jest otrzymać pożyczkę w przypadku rozliczania zarobków za pomocą ryczałtu. W takiej sytuacji bank może mieć problem z oszacowaniem faktycznej wysokości dochodów.

Jak źródło forma zatrudnienia wpływa na zdolność kredytową?

Weryfikując zdolność kredytową klientów, banki biorą pod uwagę stabilność zatrudnienia. W przypadku umowy o pracy na czas nieokreślony uwzględnia się 100% zarobków netto, co znacznie podwyższa szansę otrzymania kredytu. Inaczej jest w przypadku umowy zlecenia, umowy o dzieło, karty podatkowej bądź ryczałtu. Przy takich sposobach rozliczania dochodów instytucje uznają od 40% do 60 % dochodów. Tym samym istnieje prawdopodobieństwo, że bank nie przyzna pożyczki. Oczywiście ważne są także informacje związane z historią kredytową danej osoby i to, czy w przeszłości inne zadłużenie było zwracane terminowo.