O kredytach możemy usłyszeć dzisiaj bardzo często. Zarówno w reklamie, jak i w codziennej rozmowie. Bywa tak, że sami potrzebujemy tego typu pomocy finansowej. Oprócz wiedzy ogólnej warto zdobyć wtedy konkretne wiadomości na temat oferty wybranego przez nas banku. Formalności związane z takim przedsięwzięciem mogą sprawiać wrażenie skomplikowanych, dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jak i gdzie szukać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Gdzie i jak złożyć wniosek o kredyt?

Jeśli decydujemy się na swój pierwszy kredyt, najłatwiej będzie nam przyjrzeć się ofercie banku, w którym mamy już otwarte konto. Informacji udzielić może nam telefonicznie konsultant infolinii lub pracownik jednej z placówek. Współcześnie jednak bankowe serwisy internetowe umożliwiają, a nawet ułatwiają załatwianie tego typu spraw online. Często znaleźć można tam też między innymi kody rabatowe lub kalkulatory kredytów, które pozwolić mogą na prostsze i szybsze porównanie różnorodnych propozycji.

Niemniej, podejmując decyzję, na samym początku należy przede wszystkim określić, na jaki cel chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze oraz jaka kwota jest nam potrzebna. Od tego zależeć będzie bowiem jaki rodzaj kredytu wybierzemy. Na naszym blogu dokładniej opisujemy poszczególne typy zobowiązań. Ważne jest też, na jak długi okres spłaty możemy się zdecydować, bo od tego zależna będzie rata miesięczna. Obserwując oferty banków, możemy zauważyć też różnicę w oprocentowaniu, prowizji i RRSO.

Zależnie od tego, czego dotyczy nasza pożyczka, opisane parametry mogą mieć różne wartości i ograniczenia. Jako najprostsze, odmienne od siebie przykłady można wymienić kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy na dowolny cel. Różnią się one głównie przeznaczeniem, kwotą pieniędzy i czasem ich spłaty. Oprócz tego każdy rodzaj zobowiązania może wymagać innych dokumentów. O tych wszystkich rzeczach warto pamiętać, gdy zaczynamy poszukiwania informacji o kredytach.

Czym jest zdolność kredytowa?

Banki są w stanie podjąć ryzyko pożyczenia pieniędzy tylko wtedy, gdy pozytywnie ocenią możliwość spłaty długu przez kredytobiorcę. Dlatego dokonują analizy dotyczącej między innymi naszych dochodów czy historii kredytowej. Pobierając raport BIK, dowiadują się o tym, czy posiadamy aktualnie jakieś zobowiązania. Znajdują się tam także informacje o naszych kredytach z przeszłości. Warto wspomnieć, że Biuro Informacji Kredytowej zawiera dane negatywne, ale też neutralne i pozytywne. Różni się pod tym względem od Krajowego Rejestru Długów. Każdy, kto znajduje się w bazie dłużników KRD, może mieć problem ze spłatą nowych należności. Rejestr udostępnia dane prawie każdemu podmiotowi.