Płatności bezgotówkowe na dobre opanowały kraje rozwinięte gospodarczo. Wygodne, proste i szybkie transakcje, regulowane za pomocą plastikowych kart, stały się codziennym nawykiem zakupowym. Wyróżniamy kilka rodzajów kart płatniczych: debetową, kredytową, obciążeniową i przedpłaconą. W niniejszym artykule omówimy najbardziej istotne z punktu widzenia konsumenta różnice.

Czym dokładnie jest karta płatnicza?

Karta płatnicza to szerokie pojęcie, zawierające w sobie wszystkie pozostałe rodzaje kart, wydawanych przez banki. Standardowe wymiary plastikowej karty płatniczej, które wynoszą 54 mm na 86 mm, zostały określone przez ISO w 1985 roku. Obowiązkowe informacje, potrzebne do identyfikacji jej posiadacza to: jego imię i nazwisko, numer karty, nazwa banku, wystawca karty i jej data ważności. Innymi elementami, które spotykamy w kartach z nośnikami danych są: chip elektroniczny oraz kod CVV2/CVC2, który jest potrzebny, aby móc opłacać zakupy przez internet, kiedy niemożliwe jest podanie kodu PIN.

Karta płatnicza jest wydawana do rachunku bankowego, z którym jest połączona (z wyjątkiem karty kredytowej), dlatego możemy za jej pośrednictwem wypłacać gotówkę z bankomatów. Jej zadaniem jest regulowanie należności za zakupione przedmioty oraz usługi. W zależności od właściciela funduszy, z których opłacane są zakupy, wyróżniamy kilka rodzajów kart, których omówieniem zajmiemy się w kolejnych akapitach. Ze względu na sposób użycia karty płatniczej możemy je podzielić na karty: bez nośnika danych i takie, które posiadają nośnik danych. Drugi typ kart dzieli się jeszcze na karty: elektroniczne stykowe i zbliżeniowe, z paskiem magnetycznym i innymi nośnikami danych.

Jakie kategorie kart płatniczych występują na rynku i jakie są różnice między nimi?

1. Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, wydawanej do bankowego konta osobistego, w której suma obciążeń finansowych nie może być większa niż środki właściciela konta. To oznacza, że korzystanie z niej jest szczególnie bezpieczne, ponieważ właściciel nie wyda większej ilości pieniędzy, niż w rzeczywistości posiada. Karta debetowa jest często mylona z kredytową, ze względu na skojarzenie debetu z ujemnym saldem na rachunku.

2. Karta kredytowa to karta płatnicza, umożliwiająca wydanie takiej kwoty, jaka została wcześniej określona w limicie, przez udzielający kredytu bank. Właściciel karty kredytowej, w momencie płacenia nią, korzysta z pieniędzy banku. Ten rodzaj karty nie jest powiązany bezpośrednio z kontem osobistym. Karta kredytowa służy przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych. Za korzystanie z niej bank pobiera opłaty. Kwota przyznanej sumy pieniędzy jest oprocentowana, zgodnie z zawartą wcześniej umową. Jedną z zalet posiadania karty kredytowej jest 52-dniowy okres bezodsetkowy. Kolejną, bezdyskusyjną korzyścią jest możliwość płacenia kartą kredytową na całym Świecie.

3. Karta obciążeniowa to typ kombinowanej karty płatniczej, która posiada zarówno cechy kart debetowych, jak i kredytowych. To popularne rozwiązanie, przydatne do regulowania wydatków służbowych. Właścicielami takich kart są zwykle przedstawiciele kadry zarządzającej.

4. Karta przedpłacona to jeden z ulubionych rodzajów kart płatniczych. Jest ona często formą prezentu dla pracownika. Na przypisanym do niej koncie, znajduje się określona przez wpłacającego suma pieniędzy. Obdarowany kartą, może korzystać ze środków na niej zgromadzonych do momentu ich wykorzystania.