W każdej działalności rolniczej potrzebny jest sprzęt, który zwiększy możliwości pracy ludzkiej i jednocześnie pozwoli utrzymać konkurencyjność na rynku. Leasing dla rolników to doskonała opcja, aby nabyć maszyny i urządzenia, z których następnie będzie można czerpać zyski z ich użytkowania bez inwestowania własnych środków pieniężnych.

Leasing w Poznańskim Banku

Leasing dla rolników w PBS jest opłacalny z wielu powodów. Warunki finansowe są dopasowywane do indywidualnych możliwości z uwzględnieniem sezonowości działań. Raty leasingu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Pozabilansowy charakter umowy sprawia, że nie wpływają one na zmniejszenie zdolności kredytowej. Za pomocą wyleasingowanego środka można wypracowywać fundusze na pokrycie kolejnych rat. Taka opcja finansowania jest więc bardzo atrakcyjna niezależnie od uzyskiwanych dochodów. Leasing maszyn i urządzeń rolniczych to propozycja kierowana do osób, które nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy wydatek związany z zakupem sprzętu. Do tego jest dużo prostsza niż ubieganie się o kredyt w banku, którego sfinansowanie wiąże się z długimi procedurami oceny sytuacji finansowej klienta. W  PBS można otrzymać finansowanie praktycznie każdej maszyny rolniczej rozłożone nawet na 84 miesiące. Dotyczy to zarówno sprzętów nowych jak i używanych.

Leasing operacyjny i finansowy

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje leasingu. Leasing operacyjny działa na zasadzie najmu. Leasingodawca nabywa maszynę i wypożycza ją rolnikowi, który dokonuje jednorazowej opłaty wstępnej, a następnie rozlicza faktury przez określony w umowie czas. Wraz z każdą kolejną ratą leasingobiorca płaci podatek VAT, a więc o tę kwotę zwiększa się wartość końcowa. W końcu zyskuje prawo do wykupienia maszyny za ustaloną sumę. Leasing operacyjny to opcja korzystna w przypadku:

  • czynnych płatników VAT,
  • nabywców sprzętów o dużej wartości,
  • rolników bez strat podatkowych w gospodarstwie,
  • rolników chcących zawrzeć umowę długoterminową,
  • rolników chcących obniżyć podstawę opodatkowania poprzez wpisanie opłat leasingowych w koszty uzyskania przychodu.

Leasing finansowy udziela się na zasadzie kredytu. Rolnik zalicza maszynę do swojego majątku i amortyzuje ją. VAT od poszczególnych rat jest opłacany jednorazowo na samym początku. W leasingu finansowym rolnik od razu staje się pełnoprawnym właścicielem sprzętu wtedy, gdy opłaci ostatnią ratę. Nie musi więc go wykupywać. Tę formę poleca się rolnikom:

  • chcącym skorzystać z przyspieszonej amortyzacji maszyny,
  • decydującym się zawrzeć umowę krótkoterminową,
  • rozliczającym się na zasadach zryczałtowanego podatku.

Zgodnie ze specyfiką danego gospodarstwa można zdecydować się na określoną wysokość rat i częstotliwość spłat. Możliwe są raty miesięczne, kwartalne i półroczne z możliwością dopasowania do sezonowości produkcji.

Uproszczone procedury i indywidualne podejście

Procedura leasingu wymaga przeprowadzenia analizy ekonomicznej gospodarstwa rolnego klienta. W ten sposób podejmuje się decyzję o przyznaniu finansowania oraz ustala jego warunki. W porównaniu do ofert kredytowych banków, które wymagają określonej historii funkcjonowania gospodarstwa, ta oferta jest dostępna dla większości podmiotów związanych z rolnictwem.  Rolnicy będący klientami Poznańskiego Banku Spółdzielczego mogą liczyć na specjalne warunki leasingu. Dużym atutem są także uproszczone i skrócone procedury zawierania umów. Bank każdemu klientowi dedykuje doradcę, którego zadaniem jest przeprowadzenie klienta przez poszczególne kroki procesu. Do tego oferowana jest pomoc w negocjacjach z dostawcami i producentami oraz rabaty u stałych dostawców.