Poruszając się w internecie, zawsze zostawiamy po sobie jakiś ślad. Kiedy nasze dane wpadną w niepowołane ręce, konsekwencje mogą być dla nas dotkliwe. Z tego powodu warto dbać o swoją prywatność. Szczególnie ważne może się to okazać w przypadku, gdy w grę wchodzą nasze środki do życia. W tym artykule podamy kilka najważniejszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci.

6 sposobów na ochronę swojej prywatności w internecie

1. Zachowaj ostrożność, kiedy klikasz w linki. Uważaj na niepewne odnośniki otrzymane w wiadomościach e-mail lub w mediach społecznościowych. Pamiętaj też, że sam protokół HTTPS nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Już w 2018 roku według popularnego dziennikarza Briana Krebsa aż 49% stron phishingowych korzystała z szyfrowanego połączenia.

2. Używaj silnych haseł. A oprócz tego, mądrze z nich korzystaj. Posiadanie tego samego zabezpieczenia do wielu witryn nie jest dobrym pomysłem. Możesz też skorzystać z opcji automatycznie generowanych haseł, którą umożliwiają na przykład niektóre przeglądarki internetowe. Przydatnym narzędziem może okazać się również menedżer haseł, dzięki któremu nie będziesz musiał pamiętać każdego skomplikowanego szyfru.

3. Korzystaj z weryfikacji dwuetapowej. Coraz więcej witryn i aplikacji daje taką możliwość. Jeśli poza hasłem używasz innych stopni weryfikacji swojej tożsamości w internecie, zapewniasz swoim danym osobowym zwiększoną ochronę.

4. Nie korzystaj z trybu incognito po to, żeby chronić swoje dane osobowe w internecie. Ukrywa on głównie historię twojego przeglądania, ale nie broni przed oszustwami w sieci. Jeśli chcesz się zabezpieczyć, gdy korzystasz z publicznego Wi-Fi, pomyśl o skorzystaniu z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej, która dodatkowo zaszyfruje przesyłane informacje.

5. Korzystaj z antywirusa. Sama systemowa zapora sieciowa może nie wystarczyć do odpowiedniego zabezpieczenia twojego komputera lub telefonu przed atakami z internetu. Dlatego warto wyposażyć się też w dobre oprogramowanie antywirusowe. Regularnie aktualizuj aplikacje, w szczególności aplikacje bankowości mobilnej.

6. Nie udostępniaj swoich danych osobowych, jeśli nie jest to konieczne. Tak doradzałby zdrowy rozsądek, ale w dobie mediów społecznościowych nie trudno zapomnieć o prywatności.