W dobie powszechnych płatności bezgotówkowych banki starają się maksymalnie usprawnić proces przesyłu pieniędzy. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia klientów korporacyjnych, którzy codziennie otrzymują setki, a nawet tysiące wpłat. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, banki wprowadziły usługę bankową zwaną SIMP, czyli systemem identyfikacji masowych płatności. Omawiany produkt bankowy dedykowany jest odbiorcom instytucjonalnym, którzy odnotowują dużą ilość wpłat od różnych kontrahentów. Przeczytaj artykuł i poszerz swoją wiedzę o sposób działania usługi masowych płatności.

Czym są przelewy masowe?

Przelewy masowe są wygodnym rozwiązaniem problemów dużej ilości pozycji na wyciągu oraz ochrony danych wrażliwych przed niepożądanymi osobami. Dotyczą one przede wszystkim przedsiębiorstw, uczelni, spółdzielni i korporacji. Przelewy, które są wysyłane jednorazowo, księgują się jako jedna, zbiorcza pozycja. Jednocześnie, osoby uprawnione, w każdej chwili mogą sprawdzić detale i raporty poszczególnych kontraktów, a także pobrać potwierdzenia jednostkowych przelewów.

Sposób działania rachunków wirtualnych

Rachunki wirtualne to inna nazwa dla przelewów masowych, wykorzystywanych w celu ułatwienia przejrzystości i zautomatyzowania rozliczeń pieniężnych. Indywidualne rachunki wirtualne są przyporządkowane poszczególnym klientom i służą im jako identyfikatory płatności na rachunkach rozliczeniowych. Dzięki temu system bankowy może sam rozpoznać potrzebne informacje, służące do rozpoznania nadawcy i zaksięgować wpłatę na techniczny rachunek odbiorcy, który jest połączony z głównym rachunkiem rozliczeniowym.

Jakie są zalety korzystania z usługi masowych płatności?

Usługa masowych płatności jest chętnie wykorzystywana przez klientów korporacyjnych ze względu na liczne zalety. Należą do nich m.in.:

  • Oszczędność wynikająca z ograniczenia pracy manualnej przy weryfikacji płatności.
  • Szybkość działania zautomatyzowanej weryfikacji wpłat od klientów.
  • Sprawne wykrywanie zaległości na rachunkach.
  • Systematyzacja wpływów.
  • Przejrzystość i bezpieczeństwo systemu otrzymywania danych od klientów.
  • Dokładność procesów, służących do zarządzania należnościami, dzięki generowaniu analiz i raportów oraz przygotowywaniu statystyk.
  • Wyeliminowanie ryzyka pojawienia się błędów identyfikacyjnych w przelewach za sprawą automatyzacji.