Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga wielu inwestycji, np. w odpowiednie urządzenia pozwalające na uprawę roślin lub hodowlę zwierząt. Sfinansowanie zakupu bez pomocy banku może okazać się stosunkowo trudne. Dlatego dla rolników zostały przygotowane specjalne oferty wspomagające rozwój gospodarstwa. Jednym z takich produktów jest kredyt obrotowy.

Co to jest kredyt obrotowy?

Właściciele gospodarstw rolnych muszą sprawnie zarządzać funduszami tak, by zapewnić swojej działalności płynność finansową. Rolnicy doskonale wiedzą, że różne warunki pogodowe (np. susza bądź powodzie) mogą znacznie wpłynąć na obniżenie wydajności upraw roślin bądź hodowli zwierząt. Rozwiązaniem problemów finansowych rolników może okazać się kredyt obrotowy. Jest to produkt finansowy pozwalający na realizację bieżących potrzeb wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej lub rolnej. Pieniądze mogą być wykorzystane w całościowej kwocie lub w transzach. Kredyt przyznawany jest wnioskodawcom maksymalnie na 36 miesięcy, przy czym istnieje możliwość odnowienia kredytu.

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu obrotowego?

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności kluczową rolę odgrywa zapewnienie ciągłości finansowej gospodarstw rolnych. Kredyty obrotowe są najczęściej przeznaczane na pokrycie bieżących wydatków, np. rachunków lub pensji dla osób pracujących w gospodarstwie. W ten sposób można także sfinansować zakup środków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania prowadzonej działalności. Warto przy tym pamiętać, że pożyczka tego typu nie jest sposobem na spłatę innego zadłużenia.

Rodzaje kredytów obrotowych

Pożyczka obrotowa stanowi bardzo istotne wsparcie w prowadzeniu gospodarstwa. Rolnicy mają dwie możliwości: kredyt obrotowy w rachunku bieżącym lub w kredytowym. Pierwsza opcja polega na limicie finansowym, jakim można dysponować w zakresie założonego już rachunku. Wysokość zadłużenia oraz okres spłaty są ustalane indywidualnie z Klientem. Rolnicy mogą w ten sposób swobodnie zarządzać pieniędzmi tak, by zrealizować swoje plany. Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym daje dużą swobodę w dysponowaniu pieniędzmi.

Drugi wariant wymaga od rolników załatwiania większej ilością formalności. Najczęściej trzeba sporządzić dokładny biznesplan zawierający informację na temat konkretnych inwestycji. W tym wypadku korzystanie z funduszy jest trochę bardziej ograniczone, ponieważ pieniądze nie mogą być przeznaczone na inne rzeczy niż te zwarte w umowie kredytowej. Warto zaznaczyć, że naruszenie zapisów zawartych w dokumencie może wiązać się z naliczeniem kary, dlatego należy dokładnie przygotować wspomniany biznesplan tak, by zawrzeć w nim wszystkie elementy.