Oferty banków są obecnie mocno rozbudowane. Czasami trudno ocenić, który kredyt będzie najlepszym wyborem. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi różnicami między poszczególnymi produktami. Czym w takim razie różnie się kredyt konsumencki od pożyczki inwestycyjnej? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czym jest kredyt konsumencki?

Zastanawiasz się nad kredytem, ale nie wiesz, która opcja jest dla Ciebie najlepsza? Wchodzisz na strony banków i aż kręci Ci się w głowie od ilości informacji? Zaciągnięcie pożyczki to poważna decyzja, dlatego warto wnikliwie zapoznać się ze wszystkimi warunkami, jakie stawia kredytobiorcom bank. Klienci indywidualni bardzo często wnioskują o tak zwany kredyt konsumencki. Wszystkie przepisy związane z produktem tego typu zostały zawarte w ustawie z dnia 2 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z prawem o kredyt tego typu może starać się każda osoba, która ukończyła 18. rok życia. Wysokość zadłużenia nie może przekraczać  255550 złotych. Istotne jest, że pożyczka tego typu udzielana jest na konkretny cel prywatny, jaki został jasno określony w umowie. Pieniędzy nie można zatem wykorzystać na działania związane z działalnością gospodarczą bądź zawodową. Nie jest to zatem kredyt, który pozwoli rozwinąć własną firmę. Czy faktycznie przeznaczenie pieniędzy jest takie ważne? Bank ma prawo sprawdzić, jak zostały wykorzystane przyznane środki finansowe.

Kredyt inwestycyjny

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytów inwestycyjnych. Jest to pożyczka, która również musi być przeznaczona na konkretny cel, ale związany z działalnością firmy. Z takiej formy wsparcia korzystają głównie przedsiębiorcy oraz właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Kredyt inwestycyjny powinien być tak spożytkowany, by powiększył majątek trwały danej organizacji. Oznacza to, że za otrzymane pieniądze firmy mogą kupić nowoczesne urządzenia czy wyposażenie biura, zmodernizować i rozszerzyć linię produkcyjną. Przedsiębiorcy często decydują się w ramach kredytu na rozszerzenie, budowę lub zakup nieruchomości gospodarczo-usługowych, kupują specjalistyczne narzędzia niezbędne do rozwoju działalności. Wszystko, co sprawia, że dana firma będzie funkcjonować, może zostać sfinansowane właśnie w ten sposób.

Kwoty kredytów inwestycyjnych mogą być bardzo wysokie, dlatego w wielu przypadkach jest to jedyna szansa, by zadbać o przyszłość biznesu. Czasami brak pieniędzy hamuje rozwój przedsiębiorstwa, a to sprawia, że w pewnym momencie dalsza działalność jest praktycznie niemożliwa. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy bank przyzna środki finansowe.