Skrót RRSO powinien zainteresować wszystkie osoby, które planują wziąć kredyt. Informacja o wysokości RRSO pojawia się w wielu ofertach bankowych oraz reklamach, dlatego warto dowiedzieć się, jakie jest jego znaczenie i czy ma wpływ na wysokość spłacanych rat. Dzięki temu można ocenić, czy zdecydować się na pożyczkę z wysokim RRSO, czy niskim.

Czym jest RRSO?

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim RRSO to całkowity koszt kredytu, jaki ponosi kredytobiorca. Wartość ta przedstawiana jest w procentach i oznacza całkowitą wysokość pożyczki, w tym odsetki. Główne zadanie RRSO to ułatwienie kredytobiorcom podjęcie decyzji o wzięciu konkretnego kredytu. Z jego pomocą można porównać poszczególne produkty finansowe, np. kredyty mieszkaniowe. Warto przy tym pamiętać, że należy brać pod uwagę pożyczki zaciągane na taki sam okres. W przeciwnym wypadku wskaźnik wyraża różne wartości, co może wprowadzić w błąd podczas poszukiwań najbardziej dopasowanego kredytu.

Dlaczego przy decyzji o kredycie RRSO odgrywa tak ważną rolę?

Kredyt to z reguły zobowiązanie finansowe na lata. Dlatego decyzja o jego zaciągnięciu musi być dokładnie przemyślana. Banki weryfikują zdolność kredytową swoich Klientów, by sprawdzić, czy dana osoba będzie w stanie spłacić zadłużenie wraz z odsetkami w odpowiednim terminie. Klienci mogą samodzielnie ocenić, czy jest sens starać się o przyznanie konkretnej pożyczki właśnie za pomocą RRSO. Zgodnie z obowiązującym prawem przy wyliczaniu wskaźnika banki mają obowiązek brać pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na wysokość rat. Zaliczają się do nich:

  • prowizje,
  • oprocentowanie,
  • ubezpieczenie,
  • opłaty za rozpatrzenie wniosku.

Powyższe elementy mogą znacznie podwyższyć comiesięczne raty. Przy porównaniu poszczególnych ofert należy także sprawdzić, czy wybrane kredyty dotyczą zbliżonego okresu. Czy zatem zawsze niższe RRSO to najlepszy wybór?

To zależy nie tylko od ukrytych kosztów, lecz także od warunków, jakie wpływają na przyznanie pożyczki. Czasami banki wprowadzają trudne do zrealizowania zasady spłaty konkretnego produktu. Dlatego należy wnikliwie przeczytać całą umowę kredytową tak, by nic nas nie zaskoczyło. Pamiętajmy, że podpisanie dokumentów wiąże się z całkowitą zgodą na wypełnienie wszystkich warunków, jakie zostały przedstawione kredytobiorcy.