Depozyt bankowy to nic innego jak środki finansowe przekazane bankowi na rachunek i deponowane przez określony w umowie termin. Teoretycznie depozytem mogą być też przedmioty, np. kruszce lub papiery wartościowe, jednak większość klientów powierza bankowi swoje oszczędności finansowe. Tak naprawdę obecnie bardzo wiele osób korzysta z depozytów bankowych, dlatego warto poznać ich specyfikę i najważniejsze rodzaje.

Depozyt bankowy – definicja

Depozyt bankowy, czyli wkład bankowy lub lokata, to środki finansowe, które klient (deponent) powierza bankowi (depozytariuszowi) na określony czas ustalony w umowie. Klient powierza swoje środki wybranemu bankowi, który z kolei zobowiązuje się do wypłaty kapitału powiększonego o odsetki po określonym w umowie terminie.

Zasady działania depozytów bankowych

Zasady działania depozytów bankowych są dość jasne: klient wpłaca do banku pieniądze na wybrany rachunek, a bank je przechowuje przez ustalony w umowie okres. Depozyt może być oprocentowany, a wysokość oprocentowania zależy od wybranego produktu bankowego.

Depozyt bankowy może mieć formę standardowego konta osobistego, konta oszczędnościowego lub lokaty. Wpłacane środki na jedno z tych rachunków fachowo określane są więc mianem „depozytu”.

Depozyty w ramach rachunków bieżących (a vista) służą głównie do przechowywania bieżących środków, którymi klient może dowolnie dysponować bez konieczności wcześniejszego informowania banku o chęci ich podjęcia. Z kolei depozyty terminowe, a więc lokaty, zwykle są narzędziami do oszczędzania pieniędzy, a dostęp do nich jest ograniczony – przedwczesne wypłaty mogą powodować utratę odsetek.

Wyróżniamy depozyty dla klientów indywidualnych, jak również depozyty dla firm oraz samorządów terytorialnych.

Przykłady depozytów bankowych w Poznańskim Banku Spółdzielczym

  • Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR standard) – uniwersalny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dedykowany wszystkim naszym klientom (osobom fizycznym), którzy chcą mieć wygodny dostęp do środków zarówno tradycyjnie, jak i poprzez bankowość internetową.
  • ROR dla Młodych – to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób, które nie ukończyły 30. roku życia, w tym również osób nieletnich.
  • Rachunki oszczędnościowe – to jeden z najprostszych narzędzi do gromadzenia swoich oszczędności.
  • Terminowe lokaty oszczędnościowe – w tym przypadku nasz bank oferuje wiele różnych lokat terminowych, które klienci mogą dobierać stosownie do własnych potrzeb na podstawie m.in. oprocentowania czy okresu przechowywania środków.
  • “SKOCZNA” terminowa lokata oszczędnościowa – to dynamiczna lokata o oprocentowaniu stałym, rosnącym z każdym kolejnym miesiącem gromadzenia środków.
  • Indywidualne Konto Emerytalne – również zalicza się do grupy depozytów. Jest to rachunek oszczędnościowy, na którym każdy może gromadzić dodatkowe oszczędności dla samodzielnego zabezpieczenia emerytalnego.