Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie, które mogą być ściśle dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Wśród najbezpieczniejszych ofert lokowania wolnych środków znajdują się różne produkty finansowe proponowane przez banki. Tradycyjnymi metodami na gromadzenie pieniędzy w banku są lokaty terminowe. Popularnością cieszą się jednak również inne dostępne opcje w tym rachunki oszczędnościowe. W wielu przypadkach będą one znacznie bardziej atrakcyjną alternatywą, zwłaszcza dla osób, które poszukują stabilnej i sprawdzonej formy gromadzenia kapitału. Przyjrzyjmy się bliżej temu, według jakich reguł działają rachunki oszczędnościowe i zobaczmy, na jakich zasadach można dysponować składanymi na nich pieniędzmi.

Czym jest rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy to rozwiązanie, które jest przeznaczone dla osób, pragnących gromadzić na nim wolne środki pieniężne zyskując naliczane przez bank odsetki. Taka forma oszczędzania wiąże się z bardzo niskim ryzykiem, ponieważ środki gromadzone na rachunkach są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że nawet jeśli w bardzo mało prawdopodobnym scenariuszu bank popadnie w problemy finansowe i nie będzie mógł bezpośrednio wypłacić pieniędzy swoim klientom, dostaną oni kwotę gwarantowaną do równowartości 100 tysięcy euro w złotych polskich.

Zaletą korzystania z rachunku oszczędnościowego jest to, że zgromadzone środki mogą być wykorzystywane przez właściciela w dowolnym momencie. Nie ma również sztywnego harmonogramu wpłat ani ograniczeń co do ich wysokości. Pieniądze można składać na koncie oszczędnościowym i podejmować je wówczas, gdy dysponuje się wolnymi kwotami lub potrzebuje ich na jakiś cel. W wielu bankach istnieją jednak wymagania co do wielkości pierwszej wpłaty towarzyszącej otwarciu rachunku. Niezbędne do tego sumy są różne i uzależnione od polityki banku w tym zakresie.

Rachunek oszczędnościowy może stanowić ciekawą alternatywę dla lokaty, która ze swej natury wiąże się z zablokowaniem pieniędzy na pewien czas. Oszczędzenie na rachunku oszczędnościowym okazuje się być również bardzo wygodne, ponieważ jego zasilanie możne następować w różnej formie od wpłat gotówkowych po przelewy z konta osobistego. Dla wielu osób zainteresowanych oszczędzaniem w tej formie istotne będzie również to, że rachunek może być prowadzony w walutach obcych – funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich, a także w euro.

Jakie są zasady wpłat i wypłat na rachunek oszczędnościowy?

Zasady dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku oszczędnościowym są dość proste, ponieważ po otwarciu rachunku pieniądze można wpłacać i wypłacać w wybrany przez siebie sposób – za pośrednictwem kasy banku, wykonując przelew czy korzystając z bankowości elektronicznej. Do rachunku oszczędnościowego najczęściej może być też wydana karta, pozwalająca na używanie bankomatów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku rachunku tego typu można wypłacać tylko środki do wysokości, w jakiej są zgromadzone.

Ponieważ rachunki oszczędnościowe są często wykorzystywane do gromadzenia większych kwot, należy wiedzieć, że choć nie istnieje limit możliwej wypłaty i klient może złożyć dyspozycję wypłaty całości środków, niezależnie od jej wielkości, to niektóre wypłaty muszą być zgłaszane z wyprzedzeniem. W wielu przypadkach wcześniejsze zgłoszenie podjęcia środków w terminie 2 dni będzie konieczne przy sumach przekraczających równowartość 5 tysięcy złotych.

Rachunek oszczędnościowy może być prowadzony zarówno dla osoby indywidualnej, jak i wspólnie. W przypadku, gdy posiadaczami rachunku jest więcej osób, mogą one dysponować pieniędzmi niezależnie od siebie. Każdy z posiadaczy jest uprawniony do wpłacania lub wypłacania kwot do wysokości środków znajdujących się na koncie.