Ubezpieczenia grupowe to ciekawa propozycja oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Są nieobowiązkowe, jednak wielu pracodawców chce objąć nimi swoich pracowników, aby zapewnić im i ich bliskim bezpieczeństwo w różnych sytuacjach życiowych. Grupowe ubezpieczenia dla firm to również doskonała okazja do tego, aby wpłynąć pozytywnie na wizerunek i zwiększyć poziom zaufania osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie.

Czym właściwie są ubezpieczenia grupowe?

Ubezpieczenie grupowe to rodzaj polisy, która obejmuje pracowników firmy w ramach umowy z pracodawcą. Osoby zatrudnione, zarówno na umowę o pracę, jak i inne umowy cywilnoprawne, mogą dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia na warunkach, które wcześniej zostały ustalone przez pracodawcę i ubezpieczyciela. Ubezpieczenie grupowe jest oferowane w równej składce dla wszystkich pracowników bez względu na ich staż pracy czy zajmowane stanowisko. Sposób odprowadzania składek może być różny, w zależności od specyfiki polisy — w całości przez pracodawcę, w całości przez pracownika lub w części przez pracodawcę, a w części przez pracownika. W przypadku wystąpienia zdarzenia pracownik może ubiegać się o stosowne odszkodowanie, które jest mu wypłacane przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenia grupowe — najważniejsze korzyści

Grupowe ubezpieczenia dla firm są chętnie wybierane ze względu na niewątpliwe korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników.

•     Z punktu widzenia pracodawcy ubezpieczenie grupowe wpływa na pozytywny wizerunek firmy oraz stanowi dodatkową motywację dla pracowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw, które chcą zaproponować osobom zatrudnionym urozmaicony pakiet socjalny.

•     Rodzajów ubezpieczeń grupowych jest wiele, jednak większość interesujących ofert cechuje się szerokim zakresem ubezpieczenia. Obejmuje wiele zdarzeń, jakie mogą przytrafić się pracownikowi. Co więcej, pracodawca może dobierać zakres ubezpieczenia stosownie do potrzeb pracowników, specyfiki działania przedsiębiorstwa czy sytuacji finansowej.

•     Istotną zaletą ubezpieczeń grupowych są niskie składki. Comiesięczne składki odprowadzane przez pracownika w ramach ubezpieczenia grupowego są zwykle znacznie niższe niż w przypadku polisy indywidualnej.

•     Kolejny atut to minimum formalności dla pracowników. Aby przystąpić do ubezpieczenia, pracownik zwykle musi tylko wypełnić i podpisać stosowny formularz.

Wybór ubezpieczenia grupowego — na co zwracać uwagę?

Wybór grupowego ubezpieczenia dla firmy nie zawsze jest prosty. Ofert dedykowanych firmom na rynku jest sporo, jednak dobra polisa zawsze powinna być jak najlepiej dopasowana do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa i zatrudnionych w nim osób. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dokładnie określić swoje oczekiwania, uwzględniając przede wszystkim zagrożenia, na jakie mogą być narażeni pracownicy (np. duże prawdopodobieństwo wypadków samochodowych, wypadków z udziałem maszyn, chorób zawodowych itp.). Należy też dokładnie przeanalizować zakres oferowanego ubezpieczenia grupowego. Jeśli zakres polisy jest słaby lub nieodpowiednio dopasowany do potrzeb, nie spełni ona swoich podstawowych celów.