Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy możesz złożyć najwcześniej w miesiącu, w którym Twoje dziecko ukończy 9 miesiąc życia.
Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego przysługuje od miesiąca, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia do miesiąca, w którym dziecko ukończyło 35 miesięcy życia. Wniosek po terminie możesz złożyć tylko jeśli ubiegasz się o świadczenie z powodu złożenia wniosku w instytucji państwa UE/EFTA i otrzymania z Urzędu Wojewódzkiego informacji o konieczności złożenia wniosku do ZUS. W takim wypadku podczas składania wniosku konieczne będzie podanie daty złożenia wniosku w instytucji zagranicznej państwa UE/EFTA.
Za pośrednictwem banku możesz złożyć wniosek jako rodzic (matka albo ojciec) dziecka. Jeżeli chcesz złożyć wniosek jako:
- osoba, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka;
wniosek możesz złożyć korzystając z PUE ZUS dostępnego na stronie https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi
Przygotuj odpowiednie dane oraz dokumenty niezbędne do złożenia wniosku dotyczącego rodzinnego kapitału opiekuńczego:
- dane dziecka, na które wnioskujesz o rodzinny kapitał opiekuńczy,
- akt urodzenia dziecka, jeżeli dziecko nie posiada nadanego numeru PESEL,
- dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce.
Zanim zaczniesz wypełniać wniosek, przygotuj skany lub zdjęcia wszystkich dokumentów, które chcesz do niego dołączyć (dopuszczalne formaty plików to PDF, JPG, JPEG, PNG). Pliki dołączysz w ostatnim kroku kreatora (waga każdego z nich nie może przekroczyć 1 MB, wszystkie załączone pliki nie powinny ważyć więcej niż 3,5MB).
Gdy wypełnisz wniosek (wraz z ewentualnymi załącznikami), przekażemy go do ZUS, który rozpatrzy Twoją sprawę.
Więcej informacji na temat składania i obsługi wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy znajdziesz na www.zus.pl oraz https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzinny-kapital-opiekunczy