Rachunek powierniczy to jeden z najciekawszych produktów bankowych skierowanych do przedsiębiorców, którzy chcą mieć pewność otrzymania płatności za zrealizowane usługi. Jest to skuteczny sposób na zabezpieczenie środków finansowych w przypadku transakcji między kontrahentami. Umożliwia gromadzenie pieniędzy powierzonych posiadaczowi rachunku przez osobę trzecią na podstawie specjalnej umowy. Zgromadzone na rachunku powierniczym środki zostaną wypłacone posiadaczowi rachunku dopiero w momencie, gdy spełnione zostaną warunki określone w umowie. Najczęściej dzieje się to w momencie, gdy dana usługa zostanie zrealizowana.

Specyfika i zastosowanie rachunków powierniczych

Specyfika funkcjonowania rachunków powierniczych jest regulowana przez art. 59 ustawy Prawa bankowego. W przypadku tego rachunku zastosowanie znajdują także przepisy ogólne w Kodeksie cywilnym oraz ustawie Prawo Bankowe (dokładniej w Rozdziale 3). Rachunek powierniczy prowadzony jest na podstawie specjalnej umowy, tzw. umowy powierniczej. Posiadacz rachunku jest powiernikiem, a osoba trzecia, wpłacająca środki na konto – powierzającym.

Rachunek powierniczy jest zakładany w konkretnym celu, dlatego nie można na nim gromadzić innych środków niż należące do osoby trzeciej wyznaczonej w umowie. Nie można na nim przechowywać środków innego pochodzenia, nawet od posiadacza rachunku.

W praktyce jest to rachunek, który znajduje zastosowanie w przypadku różnorodnych transakcji. Dzięki niemu przedsiębiorcy mają pewność, że otrzymają zapłatę wynikającą z umów zawieranych z kontrahentami.

Umowę rachunku powierniczego podpisuje bank, który otwiera i prowadzi rachunek, oraz posiadacz rachunku, czyli powiernik. Osoba trzeba, zobligowana do uiszczenia konkretnej kwoty na konto, nie jest stroną umowy, chociaż środki pieniężne pozostają jej własnością aż do momentu spełnienia warunków ich wypłaty na rzecz posiadacza rachunku. Jeśli nie dojdzie do wypłaty środków, zostaną one zwrócone powierzającemu.

Rachunek powierniczy to gwarancja bezpieczeństwa środków dla przedsiębiorcy. Stanowi również zabezpieczenie określonej sumy pieniędzy w przypadku postępowania upadłościowego lub egzekucyjnego.