Karty płatnicze są powszechnie wykorzystywanym narzędziem, służącym do wykonywania transakcji bezgotówkowych czy wpłacania i wypłacania środków z bankomatu. Najczęściej powiązane są z kontem w konkretnym banku. Pozwalają na bezpieczne, swobodne i wygodne korzystanie ze środków finansowych. W tym artykule przedstawiamy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze rodzaje kart płatniczych.

  • Debetowe karty płatnicze. To podstawowy rodzaj kart oferowanych dla wszystkich osób fizycznych posiadających w banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Dokonując transakcji kartą debetową lub wypłacając z niej środki w bankomacie, bank pobiera stosowną kwotę z rachunku. Można wybrać tylko tyle środków, ile w danym momencie znajduje się na koncie (brak limitu kredytowego). Najpopularniejsze karty płatnicze debetowe to MasterCard oraz Visa Electron. Dostępne są zarówno w wersji tradycyjnej, jak i zbliżeniowej.
  • Karty kredytowe. Mogą być używane na podobnych zasadach jak standardowe karty debetowe, jednak ich limit płatniczy wynika z wysokości przyznanego przez bank limitu kredytowego. Oczywiście po wykorzystaniu środków w ramach przyznanego limitu użytkownik musi spłacić zobowiązanie wobec banku. Środki na karcie kredytowej objęte są stosownym oprocentowaniem. Jednocześnie właściciel karty może skorzystać z okresu bezodsetkowego na określonych w umowie warunkach. Jeśli jednak przekroczy wyznaczony okres spłaty, musi liczyć się z koniecznością spłaty odsetek. Ten rodzaj karty mogą uzyskać klienci, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową.
  • Karty przedpłacone. Są to karty, które wymagają “zasilenia” środkami finansowymi, aby następnie mogły być wykorzystane do wykonywania transakcji płatniczych. Limitem jest oczywiście kwota środków, które wcześniej zostały zdeponowane. Karty przedpłacone wymagają założenia konta w banku. Bardzo często wykorzystywane są jako karty podarunkowe. Przykładem takiego instrumentu płatniczego jest MasterCard dla osób fizycznych, międzynarodowe karty przedpłacone, pozwalająca na wykonywanie transakcji w kraju i za granicą.