Jednostki samorządów terytorialnych muszą korzystać z odpowiednio dopasowanych do ich potrzeb rachunków bieżących, a także szeregu innych rozwiązań, które umożliwiają im sprawne zarządzanie środkami finansowymi. Rachunki zwykle prowadzone są nie tylko w złotówkach, ale również walutach obcych. Istotna jest także możliwość dokonywania płatności masowych, a także inne usługi bankowe, takie jak kredyty inwestycyjne i obrotowe czy atrakcyjnie oprocentowane depozyty.

Poznański Bank Spółdzielczy zapewnia jednostkom samorządowym odpowiednio dobraną do ich potrzeb ofertę, obejmującą różne produkty finansowe. W tym artykule krótko scharakteryzujemy najważniejsze z nich.

Oferta standardowa: rachunki bieżące

Podstawową usługą są konta bankowe dla samorządów terytorialnych, czyli rachunki umożliwiające bezpieczne gromadzenie i zarządzanie środkami finansowymi. Oprócz standardowych rachunków bieżących samorządy terytorialne mogą skorzystać z rachunków pomocniczych. W ramach prowadzonych rachunków istnieje możliwość rozliczeń krajowych oraz zagranicznych. Zapewniane są także międzynarodowe karty płatnicze. Wszystkie kwestie związane z prowadzeniem oraz zarządzaniem rachunkiem mogą odbywać się zarówno w sposób tradycyjny, a więc w placówce banku, jak i poprzez bankowość elektroniczną.

Płatności masowe

Istotnym produktem bankowym dedykowanym samorządom terytorialnym są płatności masowe. Jest to specjalistyczna usługa, która umożliwia obsługę płatności kierowanych na rachunki klientów poprzez tzw. rachunki wirtualne. Są to identyfikatory płatności przyporządkowane indywidualnie każdemu płatnikowi. Dzięki temu wszelkie dokonywane wpłaty przez klientów po zaksięgowaniu na rachunku rozliczeniowym można szybko zidentyfikować za sprawą unikalnego identyfikatora płatności.

Kredyty dla samorządów terytorialnych

Samorządy terytorialne mają też możliwość skorzystania z dostosowanych do ich potrzeb produktów kredytowych. Podstawą są kredyty obrotowe — w rachunku bieżącym, w rachunku kredytowym oraz kredyt płatniczy. Istotną usługą w naszej ofercie są też kredyty inwestycyjne przyznawane na realizację różnorodnych celów.

Inne usługi

Samorządy terytorialne mogą skorzystać też z szeregu innych usług bankowych, jak np. depozyty z różnorodnymi terminami lokowania. W przypadku kwot depozytowych przekraczających 50 000 zł istnieje możliwość indywidualnego negocjowania stóp procentowych. Oprócz tego Poznański Bank Spółdzielczy we współpracy z SGB LEASING Sp. z o.o. oferuje jednostkom samorządowym korzystne formy leasingu na zakup środków trwałych. Z kolei współpraca z  Concordią Ubezpieczenia Grupa Generali zaowocowała usługą z zakresu ubezpieczenia ryzyk występujących w ramach działalności jednostek samorządowych.