Każda firma do swojego funkcjonowania na rynku potrzebuje  nie tylko dobrego pomysłu na biznes, produktów lub usług cieszących się zainteresowaniem klientów, zespołu pracowników o odpowiednich kompetencjach, ale również odpowiedniego wyposażenia.

W zależności od profilu działalności mogą to być różnego rodzaju maszyny i urządzenia czy całe linie produkcyjne, pojazdy, budynki produkcyjne, biurowe, magazynowe czy też punkty sprzedaży. Zgromadzenie wszystkich niezbędnych zasobów wymaga posiadania odpowiedniego kapitału, co szczególnie w przypadku firm, które dopiero zaczynają działalność lub decydują się na znaczne zwiększenie jej skali może być trudne. Jednym ze sposobów na zdobycie koniecznych środków trwałych jest leasing. W wielu przypadkach takie rozwiązanie może się okazać o wiele lepsze niż zaciąganie kredytu, szukanie wspólników lub angażowanie środków własnych.

Dlaczego leasing może być korzystnym sposobem finansowania pozyskania środków trwałych?

Leasing dla firm jest sposobem na zdobycie środków trwałych,  niezbędnych do prowadzenia lub poszerzenia działalności, dodatkowo pozwala na łatwe sfinansowanie maszyn, budynków lub pojazdów, które będą wykorzystanie przez przedsiębiorcę. Zawarcie umowy leasingu wiąże się ze znacznie prostszymi formalnościami niż te, które są wymagane przy udzielaniu kredytu bankowego, a sama procedura związana z ich załatwianiem trwa zwykle o wiele krócej. W przypadku leasingu oferowanego przez bank prowadzący firmowy rachunek, z uwagi na dostępność danych o firmie, jej wpływach oraz skali działania, ilość wymaganych dokumentów jest zwykle minimalna.

Możliwość wyleasingowania rozmaitych środków trwałych jest znakomitym rozwiązaniem zarówno w przypadku specjalistycznych maszyn, urządzeń, jak i pojazdów, w tym ciężarówek i samochodów dostawczych, ale również nieruchomości – potrzebnych do rozwoju działalności terenów inwestycyjnych, budynków wszelkiego typu od hal fabrycznych i biurowców po obiekty hotelowe czy handlowe. Ta forma jest szczególnie często wybierana przy zakupach pojazdów, także ze względu na możliwość zawarcia umowy na kompleksowe zarządzanie flotą, łącznie z dbaniem o stan techniczny, przeglądy i konieczne naprawy, a ponadto obsługę ubezpieczeniową.

Jedną z głównych zalet leasingu jest to, że po zawarciu umowy, często również uiszczeniu opłaty wstępnej i spłacaniu comiesięcznych rat, można w pełni korzystać ze środków trwałych będących jej przedmiotem i jednocześnie w ten sposób zarabiać na pokrycie kosztów kolejnych rat. Co równie istotne, leasing może być oferowany w różnych formach dopasowanych do potrzeb klienta oraz branży, w jakiej prowadzi on swoją działalność.

Jakie są rodzaje leasingu?

Zasadą leasingu jest to, że podpisujący umowę wpłaca opłatę wstępną albo przygotowawczą oraz zobowiązuje się do uiszczania z góry ustalonych rat. Po zakończeniu okresu, na jaki umowa była zawarta, leasingobiorca ma możliwość zwrócenia używanego sprzętu, zdecydowania się na jego wykup za ustaloną kwotę albo wymiany przedmiotu leasingu na nowy i kontynuowania współpracy.

Zawierana przez bank z leasingobiorcą umowa może dotyczyć leasingu operacyjnego lub finansowego. W pierwszym przypadku udostępniany sprzęt pozostaje własnością banku, klient może jednak z niego korzystać w ramach postanowień zawartych w podpisywanej umowie. Taka sytuacja umożliwia zaliczanie wydatków związanych z leasingiem w koszty działalności gospodarczej, choć w niektórych przypadkach, np. samochodów osobowych będzie tu obowiązywał limit przewidziany przez prawo podatkowe.

Leasing finansowy ma nieco inny charakter. W przypadku umowy tego rodzaju przekazany środek trwały jest zaliczany do majątku leasingobiorcy, który może dokonywać odpisów amortyzacyjnych na zasadach przewidzianych w stosownych przepisach. Przy leasingu finansowym nie występuje opłata początkowa, a po spłaceniu rat środek trwały staje się automatycznie własnością leasingobiorcy. W przypadku leasingu finansowego cały należny podatek VAT jest płacony już na początku obowiązywania umowy. Takie rozwiązanie może być korzystne np. wówczas gdy przedmiot leasingu jest objęty inną stawką niż podstawowa, co sprawia, że firma płaci VAT o obniżonej wartości. Istotna może być także możliwość jednorazowej amortyzacji przedmiotu leasingu, co daje korzyść w postaci zmniejszenia podstawy opodatkowania.

Jedną z zalet leasingu jest także to, że umowy tego rodzaju nie są traktowane tak, jak zaciągnięte zobowiązania, co sprawia, że nie zmniejszają zdolności kredytowej firmy. Umowa leasingu nie będzie więc przeszkodą w uzyskaniu kredytu obrotowego, inwestycyjnego czy otwarcia linii kredytowej w rachunku bieżącym. Ważne jest również to, że umowa może przewidywać różne rozłożenie ciężarów spłaty, choćby wówczas, gdy wykonywana przez firmę działalność jest silnie związana z sezonowością.