Banki obsługujące podmioty gospodarcze mają dla nich najczęściej szeroką ofertę ułatwiającą prowadzenie biznesu. Przedsiębiorcy mogą korzystać nie tylko z rachunków bankowych umożliwiających rozliczenia z kontrahentami oraz administracją skarbową, ale także używać rozmaitych instrumentów oferowanych przez bank. W ofertach najczęściej znajdują się różnego rodzaju kredyty – kredyt w rachunku bieżącym, kredyty inwestycyjne, obrotowe, ale także gwarancje bankowe czy możliwości lokowania wolnych środków w formie depozytów. Przyjrzyjmy się bliżej kredytom w rachunku bieżącym i zobaczmy, do czego mogą być potrzebne oraz na jakiej zasadzie funkcjonują.

Kiedy może być potrzebny kredyt w rachunku bieżącym?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania odpowiedniego kapitału, pozwalającego na zgromadzenie potrzebnych maszyn i urządzeń, zakup lub wynajęcie budynków koniecznych do ich rozmieszczenia, a także rozwinięcie odpowiedniej sieci sprzedaży, serwisu i bazy magazynowo-transportowej w przypadku firm zajmujących się działalnością produkcyjną albo punktów sprzedaży, magazynów i wydajnego systemu dystrybucji, gdy w grę wchodzi działalność handlowa lub usługowa. Poza środkami przeznaczonymi na inwestycje niezbędne są także regularne wpływy od kontrahentów i klientów, dzięki którym można finansować bieżącą działalność – kupować potrzebne materiały czy towary handlowe, wypłacać wynagrodzenia i regulować zobowiązania wobec instytucji państwowych, pokrywać wydatki związane z aktywnością marketingową albo poszukiwaniem nowych innowacyjnych pomysłów na kolejne produkty lub zdobywaniem kolejnych rynków.

Niestety, zdarza się, że tempo, w jakim podmioty współpracujące z firmą regulują swoje należności, nie odpowiada jej potrzebom. Może to być spowodowane zarówno tym, że borykają się one z podobnymi trudnościami, czyli tzw. zatorami płatniczymi, jak i faktem bankructwa, a niekiedy chęcią wydłużenia sobie kredytu kupieckiego przez postawienie kontrahenta przed faktem dokonanym. Zaburzenia płatności bywają spowodowane dużą sezonowością sprzedaży, nieoczekiwanym spadkiem popytu czy pojawieniem się nowej, groźnej konkurencji. Wszystkie zdarzenia tego typu mogą prowadzić do poważnego zakłócenia płynności firmy.

Kłopoty z płatnością mogą poważnie zachwiać pozycją firmy, zwłaszcza jeśli zdarzają się nieoczekiwanie. Brak środków oznacza niemożność wywiązywania się ze zobowiązań podatkowych, płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, wypłacania w terminie wynagrodzeń czy problemy z zakupami potrzebnych materiałów. Przedłużająca się sytuacja tego rodzaju może skłaniać wierzycieli firmy nie tylko do podejmowania prób egzekucji swoich należności, co może się skończyć zajęciem potrzebnego do dalszej działalności majątku, ale również zgłoszeniem wniosku o upadłość.

Przykrych konsekwencji baraku płynności można jednak uniknąć korzystając z możliwości, jaką daje uzyskanie kredytu w rachunku bieżącym.

Na jakiej zasadzie działa kredyt w rachunku bieżącym i co się z nim wiąże?

Kredyt w rachunku bieżącym funkcjonuje bardzo podobnie jak mechanizm debetu proponowany często posiadaczom rachunków osobistych. W razie wystąpienia takiej potrzeby firma może użyć potrzebnych jej środków, a spłata zadłużenia następuje wówczas, gdy na konto wpłyną środki od jej kontrahentów. Linia kredytowa w rachunku bieżącym pozwala przedsiębiorstwu przetrwać trudny okres, a jednocześnie uniknąć nie tylko turbulencji związanych z brakiem gotówki, ale także wiążących się z tym opłat – odsetek za zwłokę, kosztów sądowych czy kar umownych, jeśli z powodu kłopotów nie zdołała wywiązać się ze swoich powinności i dostarczyć na czas produktów czy wykonać usług. Wśród tego rodzaju następstw bardzo często znajdują się także odsetki za opóźnienia w płaceniu podatków i dodatkowe sankcje nakładane przez administrację skarbową.

Umowa kredytu w rachunku bieżącym jest zwykle zawierana z klientami, którzy współpracują z bankiem przez jakiś czas lub przenieśli do niego konto firmowe i mogą wykazać się historią rachunku za dłuższy okres. Do przyznania limitu na określonym poziomie konieczna jest właściwa zdolność kredytowa, a często także możliwość ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia, np. na posiadanej nieruchomości czy urządzeniach. Bardzo często forma zabezpieczenia jest elastyczna i odpowiada specyfice prowadzonej działalności.

Wielką zaletą korzystania z kredytu w rachunku bieżącym jest jego odnawialność, co znaczy, że przez czas obowiązywania umowy z kwot mieszczących się w limicie można korzystać wielokrotnie. Plusem jest również to, że wysokość opłat jest ściśle uzależniona od tego, w jakim stopniu klient wykorzystuje przyznaną kwotę.