Kredyt inwestycyjny oferowany przez Poznański Bank Spółdzielczy to propozycja dla firm, które dbają o swój sukcesywny rozwój na rynku i chcą aktywnie powiększać swój kapitał. Zapewniane w ramach tego zobowiązania środki mogą być przeznaczone na przedsięwzięcia inwestycyjne, zmierzające do podjęcia nowej działalności gospodarczej lub rozwoju już istniejącej.

W tym artykule wyjaśnimy, jaka jest specyfika kredytu inwestycyjnego oraz kiedy i dlaczego warto się o niego ubiegać.

Specyfika kredytów inwestycyjnych

Kredyty inwestycyjne są bardzo często wybierane przez przedsiębiorców. Dzięki temu zobowiązaniu można sfinansować nowe inwestycje w firmie, których celem jest rozpoczęcie nowej działalności lub rozwój już istniejącej. Pozyskane środki przeznaczane są na odtworzenie, modernizację, zwiększenie majątku trwałego w ramach tworzenia nowych lub rozwoju już istniejących zdolności wytwórczych bądź usługowych. Podejmując tego typu działania, przedsiębiorstwo ma szansę na powiększenie swojego kapitału lub utrzymanie go na obecnym poziomie.

Środki pozyskane w ramach kredytu inwestycyjnego można przeznaczyć m.in. na tzw. środki trwałe (np. środki transportu, maszyny i urządzenia, przedmioty niezbędne do produkcji towarów lub świadczenia usług), wartości niematerialne i prawne (np. patenty, licencje, prawa autorskie itp.), nabycie udziałów i papierów wartościowych.

Kredyt inwestycyjny – najważniejsze cechy

Kredytem inwestycyjnym można sfinansować nawet 80% nakładów na planowaną inwestycję, przy czym wysokość udzielanych środków w dużej mierze zależy m.in. od rodzaju tej inwestycji. Podczas analizy wniosków brana pod uwagę jest również zdolność finansowa firmy oraz wkład własny, który powinien przynajmniej wynosić 20-30% kwoty, która jest niezbędna do realizacji założonego celu inwestycyjnego.

Maksymalny okres kredytowania wynosi 10 lat. Przyznane środki przedsiębiorca może wykorzystać jednorazowo lub w transzach. Kredyt oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej. Poznański Bank Spółdzielczy zapewnia kredytobiorcom możliwość zastosowania karencji w spłacie kapitału. Oprócz tego przedsiębiorca ma możliwość wyboru dogodnej formy zabezpieczenia spłaty kredytu. Bank nie pobiera też dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę.