Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które “wiąże” nas z bankiem często na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Poznaj najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o kredytach hipotecznych.

3 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat kredytów hipotecznych

  1. Kredyt kredytowi nierówny. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które najczęściej spłacane jest przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, dlatego decyzja o nim musi być przemyślana. Już na etapie poszukiwań odpowiedniego kredytu należy przeanalizować różne oferty. Warunki tych produktów finansowych mogą się znacząco różnić w bankach. Warto bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, gdyż to one decydują o ostatecznym kształcie finalnej umowy kredytowej. Wszystkie wątpliwości i niejasne zapisy należy omówić przed złożeniem swojego podpisu na dokumencie. Pamiętaj też, że zawsze masz możliwość negocjowania warunków umowy z bankiem.
  2. Zwróć uwagę na wszelkiego rodzaju opłaty, jakie mogą obowiązywać w przypadku danego kredytu hipotecznego. W wielu bankach kredyty hipoteczne są objęte wieloma różnorodnymi opłatami, które mogą znacznie podnieść koszt naszego zobowiązania finansowego. Poznać je należy jeszcze przed podpisaniem umowy. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, ile właściwie zapłacimy za nasz kredyt. Oczywiście są też banki, które zapewniają całkowicie bezpłatną obsługę potencjalnych kredytobiorców i ułatwiają późniejszą spłatę zobowiązania. Przykładowo, Poznański Bank Spółdzielczy zapewnia kredyty mieszkaniowe bez żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku kredytowego, bez opłat za wcześniejszą spłatę kredytu oraz bez opłaty za kontrole inwestycji.
  3. Raty stałe czy malejące? Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia, nad którą warto zastanowić się na samym początku. Poznański Bank Spółdzielczy zapewnia swoim klientom możliwość spłaty zobowiązania w ratach stałych lub zmiennych. Raty stałe i malejące różnią się sposobem naliczania części kapitałowej i odsetkowej. W pierwszym przypadku część kapitałowa i odsetkowa zostaje zbilansowana, więc klient może mieć pewność, że wysokość raty nie zmieni się w okresie kredytowania. W drugim przypadku mamy do czynienia z malejącą częścią odsetkową, dzięki, co przekłada się na mniejsze comiesięczne raty.