W niektórych przypadkach przydaje się upoważnienie do konta bankowego. Poprawnie sporządzony dokument pozwala upoważnionej osobie dokonywać różnych transakcji w obrębie konkretnego rachunku bieżącego lub oszczędnościowego. Upoważnienie dla banku nie jest zwykłym dokumentem. Warto zatem sprawdzić, kto może w naszym imieniu dysponować kontem i w jakim zakresie.

Czu każda osoba może zostać upoważniona?

Na początku warto podkreślić, że upoważnić można tylko osobę pełnoletnią posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie z obowiązującym prawem w niektórych przypadkach można również zdecydować się na niepełnoletnią osobę, która ukończyła 13. rok życia. W takiej sytuacji nastolatkowi powinni pomagać rodzice w wypełnianiu obowiązków upoważnionego. Można także upoważnić obcokrajowca, pod warunkiem, że ma już przyznany status rezydenta.

Upoważnienie to dokument sporządzony w formie pisemnej. Inne wersje nie są respektowane przez banki. Pismo można złożyć w placówce banku osobiście lub drogą korespondencyjną.

Jakie elementy zawiera upoważnienie?

Aby bank uznał upoważnienie, kluczową rolę odgrywa zawarcie wszystkich ściśle określonych elementów. Przede wszystkim należy podać imiona i nazwiska upoważniającego i upoważnianego. Informacje o właścicielu konta i pełnomocniku to także numery PESEL, numer i seria dowodu osobistego oraz dane kontaktowe (telefon, adres e-mail i adres korespondencyjny). Należy także dokładnie określić zakres upoważnienia. Potwierdzeniem autentyczności dokumentu są podpisy obu osób (bez nich upoważnienie nie ma żadnej mocy prawnej).

Czy reprezentant może wziąć kredyt w naszym imieniu?

Upoważnienie pozwala na załatwianie wielu spraw w banku, jednak ma też pewne ograniczenia. Reprezentant nie może np. wziąć w imieniu właściciela rachunku oszczędnościowego pożyczki lub kredytu. Upoważniona osoba nie jest także odpowiedzialna za żadne długi upoważniającego. Terminowa spłata zadłużeń cały czas leży po stronie pożyczkobiorcy. Upoważnienie traci moc prawną w przypadku śmierci właściciela konta. Reprezentant nie może zatem otrzymać pieniędzy, ponieważ w takiej sytuacji rachunek jest blokowany na czas postępowania spadkowego.