Obecnie coraz częściej możemy usłyszeć, że instytucja, która z założenia powinna zapewniać Polakom wsparcie finansowe po przejściu na emeryturę, może nas niemiło zaskoczyć. Po zakończeniu aktywności zawodowej na pieniądze z ZUS raczej nie mamy co liczyć. Tak naprawdę każdy z nas samodzielnie powinien zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojej emerytury. Dotyczy to właściwie każdego, bez względu na to, na jakim etapie życia zawodowego jesteśmy. A im wcześniej zaczniemy, tym więcej oszczędności “na starość” będziemy mogli zgromadzić.

Możliwości oszczędzania na przyszłą emeryturę jest co najmniej kilka. Jedną z nich jest Indywidualne Konto Emerytalne, w skrócie IKE. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie jest IKE.

Specyfika Indywidualnego Konta Emerytalnego

Indywidualne Konto Emerytalne, czyli IKE, to jedna z form indywidualnego, dobrowolnego oszczędzania na przyszłe świadczenia emerytalne, stanowiąca III filar systemu emerytalnego. Założyć je może każda osoba po ukończeniu 16. roku życia, która podlega obowiązkom podatkowym na terenie naszego kraju.

IKE stanowi dodatkową formę indywidualnego oszczędzania, na którą można zdecydować się dodatkowo w ramach uzupełnienia standardowego ubezpieczenia emerytalnego ZUS. Decydując się na to rozwiązanie, warto pamiętać, że każda osoba może gromadzić swoje oszczędności na przyszłą emeryturę tylko na jednym koncie IKE. Co więcej, niemożliwe jest gromadzenie środków przez małżonków na jednym koncie. Ograniczona jest też ilość wpływów, jakie w ciągu roku mogą zostać przekazane na Indywidualne Konto Emerytalne. Limit ten odpowiada 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

Indywidualne Konto Emerytalne – czy warto?

Ze względu na fakt, że nasze przyszłe emerytury stoją pod wielkim znakiem zapytania, o czym coraz częściej możemy usłyszeć nie tylko z mediów, ale również od ekonomistów czy nawet przedstawicieli rządu, każda forma oszczędzania na przyszłą emeryturę jest dobrym rozwiązaniem. IKE stanowi jedno z lepszych form, gdyż jest objęte stosunkowo niskim ryzykiem, a pieniądze zgromadzone na tym koncie nie są objęte podatkiem, chociaż muszą pozostać na tym koncie aż do momentu osiągnięcia przez nas odpowiedniego wieku. To jednak również może być korzystne dla wielu osób, gdyż zamiast wydawać środki na bieżące potrzeby, można je sukcesywnie odkładać, aby na emeryturze również cieszyć się poziomem życia, do którego byliśmy przyzwyczajeni dotychczas.