O tym, że Polacy powinni jak najwcześniej pomyśleć o samodzielnym oszczędzaniu na emeryturę, możemy usłyszeć coraz częściej. Dziennikarze, politycy, ekonomiści są pewni co do tego, że w kwestii emerytur powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce, gdyż świadczenia wypłacane przez ZUS mogą nas w przyszłości niemiło rozczarować. Co zatem możemy zrobić, aby zapewnić sobie solidne zaplecze finansowe po zakończeniu aktywności zawodowej? Można skorzystać ze specjalnych produktów zaliczanych do III filaru emerytalnego, które umożliwiają sukcesywne odkładanie oszczędności na “jesień życia”. Są to Indywidualne Konto Emerytalne, w skrócie IKE, oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, czyli IKZE. W tym artykule przedstawimy najważniejsze podobieństwa i różnice między IKE a IKZE.

IKE a IKZE: cechy wspólne

Zarówno IKE, jak i IKZE, to produkty, które pozwalają nam sukcesywnie odkładać środki na emeryturę. W obu przypadkach konto może założyć każda osoba, która ukończyła 16. rok życia. Aby tego dokonać, wystarczy podpisać umowę z wybraną instytucją finansową, taką jak bank, towarzystwo ubezpieczeniowe, otwarty fundusze emerytalny, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub dom maklerski. Zarówno w przypadku IKE, jak i IKZE, środki zgromadzone na koncie są dziedziczone, a spadkobiercy zwolnieni są z podatku od spadków i darowizn. Kolejnym podobieństwem jest zwolnienie z podatków od zysków kapitałowych (19%) w przypadku wypłaty środków po osiągnięciu wieku określonego progu wiekowego.

IKE a IKZE: najważniejsze różnice

Chociaż cel IKE i IKZE jest podobny, a więc gromadzenie funduszy na przyszłą emeryturę, to jednak istnieje bardzo wiele różnic między tymi produktami. Pierwszą z nich jest limit wpłat, który w roku 2020 wynosi 15 681 zł w przypadku IKE i 6 272 zł na konto IKZE.

Kolejne różnice dotyczą opodatkowania. W przypadku IKZE wpłacone w danym roku środki można odliczyć od dochodu w rozliczeniu PIT, natomiast IKE nie daje takiej możliwości. Po przejściu na emeryturę, chcąc wypłacić pieniądze z IKZE, trzeba zapłacić zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Przy wypłacie z IKE nie obowiązują dodatkowe opłaty i nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego.

Istotne są również warunki dotyczące wieku, w jakim możemy wypłacić nasze środki. Fundusze z IKE możemy wypłacić po ukończeniu 60 lat, a w niektórych przypadkach nawet 55 lat (jeśli uprawnienia emerytalne przysługują wcześniej). Pieniądze można wybrać wcześniej w całości lub częściowo, ale tracimy wówczas dodatkowe przywileje, jak np. brak konieczności opłacania podatków od zysków kapitałowych.

Z konta IKZE środki można wypłacić po ukończeniu 65 lat. Można je wybrać wcześniej, ale jedynie w całości. Nie ma wówczas możliwości częściowego zwrotu na konto. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zapłaty podatku dochodowego oraz podatku od zysków kapitałowych.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednym warunku wypłaty środków na emeryturze. Dotyczy on konieczności dokonywania wpłat zarówno na IKZE, jak i na IKE co najmniej w 5 latach kalendarzowych. W przypadku IKE mamy też możliwość wypłaty środków w przypadku dokonania dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.