Banki dokładają wszelkich starań, by przyciągnąć Klientów za pomocą różnorodnej oferty. Jedna z propozycji ciesząca się sporą popularnością w ostatnich latach, to konto walutowe. Założenie takiego rachunku jest bardzo proste i nie wymaga żadnych dodatkowych formalności. Warto zatem sprawdzić, kiedy najbardziej opłaca się ten typ konta.

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe z reguły połączone jest z głównym rachunkiem. Te dwa produkty różnią się obsługiwaną walutą. Główne zadanie konta walutowego polega na dokonywaniu wszystkich transakcji bez każdorazowej opłaty za przewalutowanie. A wysokość prowizji może być naprawdę duża. O ile nie przeszkadza to w przypadku jednorazowego przelewu,  to w momencie częstych transakcji zwykłe konto może być niewystarczające. Dlatego oprócz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w złotówkach przyda się specjalne konto walutowe.

Kto powinien zdecydować się na konto w obcej walucie?

Konto walutowe to idealne rozwiązanie dla osób spłacających kredyt hipoteczny w innych walutach. Produkt tego typu to także najlepsza opcja dla ludzi często podróżujących. Do rachunku można zamówić kartę bankomatową, która pozwoli wybierać pieniądze bez konieczności płacenia wysokich prowizji. Taka oferta sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność nie tylko na terenie Polski, lecz także innych krajów.

Na rachunek walutowy decydują się osoby często robiące zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. W tym momencie również nie trzeba płacić za przewalutowanie, co znacznie obniża koszty nabycia konkretnych przedmiotów. Rachunek w obcej walucie przydaje się także studentom wyjeżdżającym na studia lub wymianę.

Gromadzenie środków w obcej walucie

Na koncie walutowym można także gromadzić środki finansowe przychodzące z zagranicy np. emerytury, wynagrodzenia czy zwroty podatków. W takiej sytuacji tak samo jak przy rachunku bieżącym w złotówkach warto24 zwrócić uwagę na oprocentowanie, jakie oferuje bank. Równie ważne są koszty prowadzenia rachunku oraz wszystkie prowizje. Powyższe dane są dokładnie określone w umowie, jaką właściciel konta podpisuje z bankiem. Poszczególne instytucje starają się dopasować rachunki do potrzeb Klienta, dlatego warto dokładnie przeanalizować ofertę, by znaleźć najlepszy produkt.