Przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą skorzystać z różnych produktów finansowych, stanowiących wsparcie w realizacji różnorodnych innowacji technologicznych. Jednym z nich jest kredyt technologiczny zapewniany przez Poznański Bank Spółdzielczy. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega specyfika kredytu technologicznego i w jaki sposób można go uzyskać.

Specyfika kredytu technologicznego

Kredyt technologiczny łączy w sobie cechy standardowego kredytu bankowego z dotacją Bank Gospodarstwa Krajowego. Warunkiem ubiegania się o takie wsparcie finansowe jest przynależność do sektora przedsiębiorstw z grupy mikro, małe i średnie. Środki przeznaczone są na realizację inwestycji technologicznych, które wiążą się z koniecznością zakupu lub wdrożenia nowej (lub własnej) technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych, w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski, towarów, procesów lub usług. Oczywiście firmy składające wniosek o kredyt technologiczny muszą prowadzić działalność na terytorium Polski.

Wdrażana technologia musi mieć postać własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, wyników badań przemysłowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Wniosek o kredyt technologiczny

Aby ubiegać się o kredyt technologiczny, należy najpierw złożyć wniosek w banku. Następnie zawierając warunkową umowę kredytową lub uzyskując promesę, przedsiębiorca składa do BGK wniosek o dofinansowanie projektu w ramach tzw. premii technologicznej na częściową spłatę zaciągniętego kredytu. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i dopełnieniu wszelkich formalności (w tym oczywiście tych związanych z bankiem komercyjnym) BGK przyznaje promesę premii technologicznej, następnie przedsiębiorca zawiera z bankiem umowę kredytową. Po podpisaniu z BGK umowy o dofinansowaniu projektu wypłacana jest premia technologiczna w ramach płatności pośrednich w trakcie realizacji inwestycji oraz w ramach płatności końcowej po zakończeniu realizacji projektu.

Warto przy tym dodać, że kredyt na innowacje technologiczne przedsiębiorca zaciąga sam w banku komercyjnym, np. Poznańskim Banku Spółdzielczym. Następnie Bank Gospodarstwa Krajowego przyznaje tzw. premię technologiczną, która stanowi częściową spłatę zaciągniętego kredytu technologicznego. Niemniej przyznana dotacja jest korzystna dla przedsiębiorcy, odciążając go w znacznej mierze w późniejszej spłacie zobowiązania.