Edukacja finansowa najmłodszych pozwoli uświadomić dziecku, jak ważne jest rozsądne planowanie swoich wydatków. Sposobem na budowanie poczucia odpowiedzialności może okazać się założenie konta nastolatkowi. Czy banki prowadzą rachunki oszczędnościowe osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia?

Czy nastolatek może mieć konto w banku?

Rachunek oszczędnościowy w banku to niezwykła wygoda nie tylko dla osób dorosłych, lecz także dla nastolatków. Zgodnie z polskim prawem osoba poniżej 14. roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych. W momencie ukończenia 13. roku życia młodzi ludzie nabywają ograniczonych możliwości związanych np. z dopełnieniem formalności w bankach. Dlatego instytucje finansowe mają w swojej ofercie specjalne produkty przeznaczone dla klientów w wieku od 13 do 18 lat. Młodzi ludzie mogą gromadzić na kontach pieniądze np. otrzymane w ramach kieszonkowego, prezentu czy wykonania różnych prac.

Czy nastolatek może samodzielnie założyć konto w banku?

Do założenia rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych wymagany jest dowód osobisty. Dzieci nie posiadają takich dokumentów, w związku samodzielne założenie konta nie jest możliwe. Dlatego konto osobiste można założyć w obecności rodziców lub opiekunów prawnych. Małoletni klient musi pokazać legitymację szkolną, która w tym momencie działa jak dokument potwierdzający tożsamość.

Rachunek tego typu oferuje praktycznie takie same możliwości, jak konta osób dorosłych. Młodzi ludzie otrzymują kartę płatniczą i mogą korzystać z bankowości elektronicznej. Różnica jest jednak taka, że rodzice otrzymują pełen dostęp do konta. Dzięki temu cały czas kontrolują wydatki dzieci lub podopiecznych. Najczęściej taki produkt jest bezpłatny, a konto nie musi być regularnie zasilane pieniędzmi.

Czy konto dla dziecka to dobry pomysł?

Kwestie formalne dotyczące kont dla dzieci są najczęściej przedstawione na stronach internetowych poszczególnych instytucji. Dodatkowo informacje można pozyskać bezpośrednio w oddziałach bądź za pośrednictwem infolinii. Ta sprawa nie jest zatem bardzo trudna. Często pojawia się pytanie, czy założenie rachunku rozliczeniowego nastolatkowi to dobry pomysł.

Nastolatek, który otrzymał pieniądze np. z kieszonkowego, nie zgubi całej kwoty. Pieniądze są bezpieczne na koncie. Jest to także skuteczny sposób, by młody człowiek nauczył się kontrolować swoje wydatki. Bankowość elektroniczna pozwala szybko ocenić, na co się wydało zebrane fundusze. Również rodzice mają wgląd do listy transakcji, dzięki czemu mają szansę sprawdzić, jak dziecko dysponuje otrzymanymi pieniędzmi.

Posiadanie własnego konta uczy odpowiedzialności na różnych płaszczyznach. Młody człowiek musi bowiem zapamiętać swoje hasło i PIN do karty. Rodzice powinni nauczyć swoje pociechy, że tych danych nie można podawać nikomu, nawet najbliższemu koledze czy koleżance ze szkoły. W ten sposób dzieci powoli dowiadują się, jakie mają obowiązki i jak mogą zadbać o bezpieczeństwo własnych finansów.