Krajowy Rejestr Długów to pierwsza instytucja, w jakiej banki sprawdzają wiarygodność finansową swoich Klientów. To właśnie tam znajdują się informacje o tym, czy dana osoba miała w przeszłości problem ze spłatą zadłużenia lub, czy nadal zalega z opłatami. Niestety dłużników cały czas przybywa, a żaden bank nie chce pożyczyć pieniądze ludziom, którzy już wcześniej nie poradzili sobie ze swoimi zobowiązaniami. Czy zatem obecność w niechlubnym spisie dłużników całkowicie przekreśla szansę na przyznanie kredytu?

Kiedy można trafić do Krajowego Rejestru Dłużników?

Do Krajowego Rejestru Dłużników zgłaszają się wierzyciele, którzy mają problem z osobami zalegającymi ze spłatą zadłużenia. To właśnie oni przekazują informację o danych osobowych dłużnika. Osoby fizyczne mogą trafić na niechlubną listę już w przypadku długu w wysokości 200 zł. Liczy się przy tym okres 60 dni od momentu wymaganej spłaty. W tym czasie wierzyciel ma obowiązek wysłać do dłużnika pismo zawierające wezwanie do zapłaty oraz pouczenie informujące o zamiarze wpisania do KRD. Jeśli te warunki zostały spełnione, to po 30 dniach prawdopodobnie nasze imię i nazwisko pojawią się na liście dłużników.

Czy wpis do KRD uniemożliwia wzięcie kolejnego kredytu?

Wpis do KRD może znacznie pokrzyżować plany osób, które planują zaciągnięcie kolejnej pożyczki. Banki praktycznie zawsze sprawdzają listę, zwłaszcza gdy w grę wchodzi wysoka pożyczka hipoteczna. Niestety w takiej sytuacji szanse na przyznanie pieniędzy maleją praktycznie do zera. Bank nigdy nie przyzna kredytu osobie, która nie spłaciła poprzedniego zadłużenia, ponieważ nie spełnia warunku całkowitej wiarygodności kredytowej. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Jeśli jesteśmy wpisani do KRD, nie dostaniemy pożyczki. Nie jest to jednak sytuacja całkowicie bez wyjścia. W takim wypadku należy spłacić poprzednie zadłużenie. Kolejny krok to anulowanie wpisu, co jest zadaniem wierzyciela. Musi on poinformować KRD o fakcie spłacenia pożyczki. Jeśli te warunki zostaną spełnione, nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć do banku wniosek o przyznanie pożyczki.